KORDUMA KIPPUVAD KÜSIMUSED

Vahel on inimestel liiga piinlik, vähe aega või nad ei oska esitada õigeid küsimusi. Siin vastatud küsimused peaksid katma suure osa vajalikust infost.

TUPERÕNGAS

Mida teha, kui tuperõngas välja tuleb?

Rõngas võib tupest välja tulla vahekorra ajal, soole tühjendamisel või tampooni eemaldamisel. Kui rõngas tuleb välja, tuleb see ära loputada ja panna tagasi nii kiiresti kui võimalik. Kui rõngas on väljas olnud vähem kui kolm tundi, peaksid olema jätkuvalt kaitstud raseduse eest. Kui see on väljas olnud kauem kui kolm tundi, tuleb järgneva seitsme päeva jooksul kasutada lisaks kondoomi. Kui rõngas on olnud väljas rohkem kui kolm tundi, peab see paigale jääma vähemalt seitsmeks päevaks. See tähendab, et kannad rõngast kuus kauem kui 21 päeva. Seejärel võid teha ühe rõngavaba nädala ja paigaldada järgmise rõnga.

Mida teha, kui tuperõngas puruneb?

Rõngas võib puruneda ja kaotada oma kuju. Kui rõngas on jätkuvalt tupes, ei tohiks see rõnga efektiivsust vähendada. Kui rõngas puruneb ja tuleb tupest välja, viska katkine rõngas ära ja sisesta uus rõngas.

Mis juhtub, kui ma unustan tuperõnga eemaldada?

Kui sa jätad rõnga tuppe kuni neljaks nädalaks (28 päevaks) oled raseduse eest ikka kaitstud. Eemalda rõngas üheks nädalaks (seitsmeks päevaks) ja paigalda seejärel uus.

Kui sa jätad rõnga tuppe kauemaks kui neli nädalat (28 päeva), eemalda rõngas kohe, kontrolli, et sa pole rase, paigalda uus rõngas ja kasuta järgmised seitse päeva lisaks teist kontratseptsioonimeetodit. Sellel kuul ei pruugi veritsust tekkida või esineb ebaregulaarset veritsust.
Lisameetodit, nt kondoomi, tuleb kasutada seni, kuni uus tuperõngas on olnud paigas 7 päeva järjest.

Mis juhtub, kui ma unustan pärast nädalast pausi uue rõnga paigaldada?

Paigalda rõngas kohe, kui see meenub, ja kasuta seitse päeva tagavarameetodit. Kui sa olid kaitsmata vahekorras ajal, kui rõngas oli olnud väljas kauem kui nädal, kaalu hädaabikontratseptiivi kasutamist. Rasestumise oht tekib, kui rõngas on väljas kauem kui seitse päeva. Kui midagi jääb ebaselgeks, räägi oma arsti või tervishoiutöötajaga.

Millal võib hakata tuperõngast kasutama?

Enne tuperõnga kasutamist tuleb arsti või tervishoiutöötaja juures kindlaks teha, et sa ei ole rase. Pea nõu arsti või tervishoiutöötajaga ja loe kasutusjuhendit tuperõnga pakendi infolehest.

Kas tuperõngas on vahekorra ajal tuntav?

Vahekorra ajal võib partner tuperõngast tunda. Mõnede jaoks on see probleem, teised ei tee sellest numbrit.

Kas tuperõngas kaitseb mind HIV ja teiste sugulisel teel levivate haiguste eest?

Ei. Sarnaselt teistele hormonaalsetele kontratseptiividele, ei kaitse tuperõngas sind HIV-infektsiooni (AIDS) ega teiste sugulisel teel levivate haiguste eest.

Kuidas tuperõngast säilitada?

Säilita tuperõngast toatemperatuuril 20°C kuni 25°C juures kuni neli kuud pärast selle saamist. Kui rõnga säilivustähtaeg on möödunud, tuleb see ära visata. Ära hoia tuperõngast temperatuuril üle 30°C ega otsese päikesevalguse käes.

Kuidas tuperõngas ära visata?

Pane kasutatud tuperõngas taassuletavasse fooliumkotikesse ja viska see prügi hulka. Ära viska seda WC-potti.

Kas tuperõngas võib minu sees kaduma minna?

Ei. Tuppe paigutatuna pole mingisugust riski, et tuperõngas võiks ära kaduda. On olnud teateid selle kohta, et naine on paigaldanud tuperõnga kogemata põide. Kui sul on paigaldamise ajal või pärast seda valus ja sa ei suuda tupest rõngast leida, konsulteeri kohe arstiga.

Kas tuperõngas lahustub?

Ei. Tuperõngas on valmistatud polüetüleenvinüülatsetaadist. See ei ole biolagunev ega lahustu. Tuperõngas vabastab kolme nädala jooksul kehasse väikeses annuses hormoone. Pärast seda pead rõnga eemaldama, pidama nädalase pausi ja paigaldama seejärel uue rõnga.

Kas tuperõngaga võib kasutada tampooni?

Tampoonide kasutamine ei vähenda tuperõnga efektiivsust. Paigalda rõngas enne tampooni. Tampooni eemaldamisel tuleb olla ettevaatlik, et mitte rõngast kogemata välja tõmmata. Kui see juhtub, loputa rõngast veega ja aseta see kohe tagasi.

Kui efektiivne on tuperõngas?

Juhiste järgi kasutamisel on tuperõngas suure efektiivsusega nagu ka pill. Rasestumise risk sõltub sellest, kui täpselt sa järgid tuperõnga kasutamise juhendit. Mida täpsemalt sa juhendit järgid, seda väiksem on tõenäosus rasestuda.

Kas tuperõngas mõjutab menstruaaltsüklit?

Tuperõnga kasutamisel võib esineda menstruatsioonidevahelist määrimist või veritsust. Veritsus võib ulatuda kergest määrimisest menstruatsioonide vahel kuni läbimurdeverejooksuni, mis on sarnane tavalisele menstruatsioonile. See tekib tavaliselt kasutamise esimestel kasutuskuudel, kuid ka siis, kui oled tuperõngast kasutanud juba mõnda aega. Selline veritsus võib olla ajutine ega viita tavaliselt tõsistele probleemidele. Oluline on jätkata rõnga kasutamist raviskeemi järgi. Kui ebakorrapärane veritsus või määrimine on tugev või kestab kauem kui mõni päev, räägi oma arsti või tervishoiutöötajaga.

LEIA KOHALIK TUGI

MILLINE RASESTUMISVASTANE MEETOD MULLE SOBIB?