KORDUMA KIPPUVAD KÜSIMUSED

Vahel on inimestel liiga piinlik, vähe aega või nad ei oska esitada õigeid küsimusi. Siin vastatud küsimused peaksid katma suure osa vajalikust infost.

STERILISEERIMINE

Kas steriliseerimine mõjutab menstruatsioone?

Ei. Enamikus uuringutes ei ole leitud muutusi naise veritsusmustrites pärast steriliseerimist. Kui naine kasutas enne steriliseerimist hormonaalset meetodit või ESV-d, taastub tema veritsusmuster ja muutub selliseks, nagu see oli enne meetodite kasutamist. Näiteks kui naine lõpetab kombineeritud suukaudsete pillide tarvitamise ja otsustab steriliseerimise kasuks, võib ta märgata tugevamat veritsust, sest menstruatsioon taastub tavapärase mustriga. Siiski tuleb märkida, et menstruatsioon muutub menopausi lähenedes ebaregulaarsemaks.

Kas steriliseerimine võib muuta naise frigiidseks?

Ei. Pärast steriliseerimist tunneb naine ennast samamoodi kui varem. Ta saab olla vahekorras nagu enne. Ta võib avastada, et ta naudib vahekorda rohkem, sest ei pea muretsema raseduse pärast.

Ka steriliseerimist peaks pakkuma ainult lastega naistele, kindlas eas naistele või abielus naistele?

Steriliseerimist ei saa keelata naise vanuse, laste arvu ega abieluseisuse tõttu. Iga naine peab ise otsustama, kas ta soovib veel lapsi või end steriliseerida.

Kas steriliseeritud naine peab kunagi raseduse pärast muretsema?

Naiste steriliseerimine on väga efektiivne rasestumisvastane meetod ja selle toime on püsiv. Siiski pole see 100% efektiivne. Steriliseeritud naistel on väike võimalus rasestuda: umbes 5 naist 1000-st jääb pärast steriliseerimist aasta jooksul rasedaks. Pärast esimest aastat jääb väike risk rasestumiseks alles kuni menopausini.

Kas steriliseerimist saab ümber pöörata, kui naine otsustab saada veel ühe lapse?

Steriliseerimine on püsiv meede. Inimesed, kes soovivad saada veel lapsi, peavad valima teise kontratseptsioonimeetodi. Steriliseerimise tagasipööramise operatsioon on võimalik ainult mõnel naisel, kellel on piisavalt munajuha alles, kuid isegi need naised ei pruugi rasestuda. Protseduur on raske ja kallis ning selleks pädevaid tervishoiutöötajaid on vähe. Kui rasedus tekib pärast steriliseerimise tagasipööramist, on suurem võimalus emakaväliseks raseduseks. Seega tuleks steriliseerimist pidada mittepöörduvaks.

Kumb on parem, kas naiste steriliseerimine või mehe vasektoomia?

Iga paar peab ise otsustama, milline meetod neile kõige paremini sobib. Mõlemad meetodid on väga efektiivsed, ohutud ja püsiva toimega paaride jaoks, kes on kindlad, et nad ei soovi enam lapsi. Ideaalis peaksid paarid kaaluma mõlemat meetodit. Kui mõlemad neist on vastuvõetavad, on eelistatav vasektoomia, sest seda on kergem teostada kui naiste steriliseerimist.

Kas naiste steriliseerimine on valus?

Jah, natuke. Naistele tehakse kohalik tuimestus valu vastu ja enamikul juhtudel on naised ärkvel. Naine tunneb, kuidas tervishoiutöötaja liigutab tema emakat ja munajuhasid. See võib olla ebamugav. Anestesioloogi ja sobiva varustuse korral võib kasutada valu kartvatel naistel üldanesteesiat. Naine võib tunda valu ja nõrkust mõned päevad või isegi nädalad pärast operatsiooni, kuid varsti jõud taastub.

Kas vasektoomia kaotab mehe suguvõime või -soovi?

Ei. Pärast vasektoomiat tunneb mees ennast samamoodi kui enne ja suudab olla vahekorras nagu varem. Tema erektsioon on sama tugev ja sama kestusega kui enne ning ejakulatsioon ei muutu.

Kas mees peab pärast vasektoomiat kasutama teist kontratseptiivset meetodit?

Jah, kolme esimese kuu jooksul. Kui tema partner kasutas kontratseptiivset meetodit, võib ta sellega jätkata selle aja jooksul. Teise meetodi mittekasutamine esimese kolme kuu jooksul on peamine raseduse põhjus vasektoomia kasuks otsustanud paaridel.

Kas vasektoomia toimivust on võimalik kontrollida?

Arst või tervishoiutöötaja võib uurida spermatosoidide sisaldust seemnevedelikus mikroskoobiga. Ainult liikumatute spermatosoidide tuvastamise korral vasektoomia toimib. Seemnevedelikku soovitatakse uurida mis tahes ajal pärast kolme kuu möödumist, kuid see pole esmatähtis.

Mida teha, kui partner jääb pärast vasektoomiat rasedaks?

Vasektoomia läbinud mees peab teadma, et vasektoomia ei pruugi õnnestuda, mis võib kaasa tuua tema partneri rasestumise. Kui mehe partner jääb rasedaks kolme kuu jooksul pärast vasektoomiat, tuleb mehele meelde tuletada, et kolme kuu jooksul tuleb kasutada teist kontratseptiivset meetodit. Kui võimalik, pakkuge välja seemnevedeliku analüüs, ja kui leitakse spermatosoide, korrake vasektoomiat.

Kas vasektoomia toime kaob teatud aja möödudes?

Vasektoomia on püsiv. Harvadel juhtudel kasvavad seemnejuhad uuesti kokku ja mehel on vaja vasektoomiat korrata.

Kas vasektoomiat on võimalik tagasi pöörata, kui mees otsustab saada veel lapsi?

Vasektoomia on püsiv. Inimesed, kes soovivad veel lapsi, peaksid valima teise kontratseptiivse meetodi. Operatsioon vasektoomia kõrvaldamiseks on võimalik ainult mõnel mehel ja ka kõrvaldamine ei pruugi rasedust tulevikus võimaldada. Protseduur on kallis ja seda sooritavaid isikuid on vähe. Seega tuleb vasektoomiat pidada püsivaks.

Kas parem on sooritada mehe vasektoomia või naise steriliseerimine?

Iga paar peab ise otsustama, milline meetod neile kõige paremini sobib. Mõlemad on väga efektiivsed, ohutud ja püsivad meetodid paaridele, kes teavad, et nad ei taha enam lapsi. Ideaalis peaksid paarid kaaluma mõlemat meetodit. Kui mõlemad meetodid on vastuvõetavad, on eelistatav vasektoomia, sest seda on kergem teostada kui naiste steriliseerimist.

LEIA KOHALIK TUGI

MILLINE RASESTUMISVASTANE MEETOD MULLE SOBIB?