KORDUMA KIPPUVAD KÜSIMUSED

Vahel on inimestel liiga piinlik, vähe aega või nad ei oska esitada õigeid küsimusi. Siin vastatud küsimused peaksid katma suure osa vajalikust infost.

RASESTUMISVASTANE PLAASTER

Kas ma pean panema uue plaastri, kui vana ära tuleb? Kas ma jään nüüd rasedaks?

Plaaster on disainitud kleepuma nahale nädalaks. Kui see siiski lahti tuleb, peab selle võimalikult kiiresti asendama, sest rasestumisvastane toime nõrgeneb, kui möödub rohkem kui 24 tundi. Kui plaastri äratulemise ja uuega asendamise vahele jääb rohkem kui 24 tundi, tuleb ühe nädala jooksul kasutada rasedusest hoidumiseks lisaks kondoomi.

Kas plaaster võib duši all ära tulla?

Plaaster on väga kleepuv ja tuleb harva ära. Plaastriga võib käia duši all, ujumas ja trennis. Plaaster tuleb panna puhtale kuivale nahale ja vältida kreemide või ihupiimade kasutamist juba kinnitunud plaastri lähedal, et see lahti ei tuleks. Rasestumisvastane plaaster vabastab vereringesse östrogeeni ja progestiini.

Mis juhtub, kui ma unustan plaastrivaba nädala alguses plaastri ära võtta?

Plaastrit peab vahetama iga nädal samal päeval (plaastri vahetamise päev). Neljas nädal on plaastrivaba ja selle jooksul algab menstruatsioon. Plaastrit peab vahetama, et kindlustada vereringesse vabanevate hormoonide õige kogus. Iga plaaster suudab vabastada ainult teatud koguse hormoone. Kui plaastri vahetamine ununeb ja õigest päevast on möödunud üks või kaks päeva, eemalda plaaster kohe, kui see sulle meenub, ja aseta nahale uus plaaster. Selle plaastri eemaldad järgmisel tavapärasel plaastrivahetuspäeval ja oled ikka raseduse eest kaitstud. Kui vahetus ununeb kauemaks kui kaheks päevaks, alusta uut neljanädalast tsüklit uue plaastriga ja kasuta järgmise 7 päeva jooksul lisaks kondoomi. Menstruatsioon võib siis olla lühem või veritsus võib ikka veel kesta, kui panete uue plaastri.

Rasestumisvastane plaaster näeb välja nagu tavaline plaaster. Kuidas ma tean, et see toimib?

Plaastri toimimist ei ole võimalik silmaga näha, kuid see vabastab pidevalt vereringesse östrogeeni ja progestiini. Sina pead lihtsalt kolm nädalat järjest iga nädal plaastrit vahetama ja alustama pärast neljandat plaastrivaba nädalat uue plaastritsükliga.

Kas ihupiimad (niisutavad, isepruunistuvad jne) võivad rasestumisvastast plaastrit kahjustada?

Aseta plaaster alati puhtale, kuivale nahale. Ära kasuta ihupiima, kreemi, õli, puudrit või meiki nahal, kuhu sa plaastri paned, või juba kinnitatud plaastri lähedal. Need tooted võivad takistada plaastri kleepumist või aitavad sellel lahti tulla.

Kui ma alustan plaastri kasutamist, siis kui kaua läheb aega, et selle kandmine kaitseks mind raseduse eest?

Kui plaastrit ei paigaldata esimese 24 tunni jooksul pärast menstruatsiooni algust, tuleb esimesel nädalal kasutada lisameetodit, nagu kondoom, emakakaela kate või pessaar.

Kas plaaster tuleb iga kord kinnitada samale kohale?

Ei, plaastri asukoha väike muutmine võib isegi kasuks tulla. Plaastri võib kinnitada tuharale, kõhule, seljale või õlavarrele, kuid seda ei tohi asetada rindadele.

Kas plaaster tuleb paigaldada ainult vahekorra ajaks?

Ei, rasestumisvastast plaastrit tuleb kanda 21 päeva järjest, olenemata sellest, kas sa oled vahekorras või mitte. Aseta uus plaaster nahale samal nädalapäeval kolmel järjestikusel nädalal, kokku 21 päevaks. Neljas nädal on plaastrivaba.

Kas plaastri kasutamise ajal tekib menstruatsioon?

Menstruatsioon algab mõni päev pärast kolmanda plaastri eemaldamist (neljandal, plaastrivabal nädalal).

Hormonaalsete kontratseptiivide kasutamisel võib kõrvaltoimena tekkida läbimurdeveritsus või määrimine, mis tähendab veritsust menstruatsioonide vahelisel ajal. See võib ulatuda kergest määrimisest tugeva veritsuseni. Ebaregulaarset veritsust võib esineda esimese paari kuu jooksul, mil plaastrit kasutatakse, kuid seda võib esineda ka siis, kui oled plaastrit juba mõnda aega kasutanud. Selline veritsus on tavaliselt ajutine ega viita tõsistele probleemidele. On oluline jätkata plaastrite kasutamist skeemi järgi. Kui veritsust esineb rohkem kui mõnes tsüklis ja see kestab kauem kui mõni päev, räägi arsti või tervishoiutöötajaga.

LEIA KOHALIK TUGI

MILLINE RASESTUMISVASTANE MEETOD MULLE SOBIB?