KORDUMA KIPPUVAD KÜSIMUSED

Vahel on inimestel liiga piinlik, vähe aega või nad ei oska esitada õigeid küsimusi. Siin vastatud küsimused peaksid katma suure osa vajalikust infost.

IMPLANTAAT

Miks peab rasestumisvastase implantaadi kolme või viie aasta pärast asendama?

Implantaat sisaldab progestiinimahutit, millest vabaneb väike annus hormooni raseduse ennetamiseks kolme või viie aasta jooksul, olenevalt mudelist. Kasutusaja möödumisel tuleb implantaat asendada, sest hormooni reservuaar saab tühjaks.

Kas implantaati on väljastpoolt tunda või näha?

Implantaat on tuletiku suurune ja paigaldatakse õlavarre sisekülje naha alla. Seda on tunda, kuid seda näeb ainult otsimise korral. Paigaldamisest jääb pisike märk, kuid see pole nähtav, kui implantaadi paigaldas väljaõppinud tervishoiutöötaja.

Kas intensiivne spordiga tegelemine võib implantaadi paigast nihutada?

Implantaadi liikumine on väga harv isegi tugeva trenni korral ega ole tõsine. Siiski on olnud teateid valu või ebamugavustunde kohta. Kui sa ei tunne implantaati paigalduskohas, pöördu arsti või tervishoiutöötaja poole, et tagada implantaadi õige paigutus või vajaduse korral selle eemaldamine.

Kas hormoonid mõjutavad menstruatsiooni?

Paljudel naistel leevenevad vererohked ja valulikud menstruatsioonid. Alguses võib esineda ebakorrapärast veritsust, kuid see peaks mõne kuuga mööduma.

Millal peaks implantaadi paigaldama?

Kui arst on teinud kindlaks, et sa pole rase, tuleb implantaat paigaldada seitsme päeva jooksul pärast menstruatsiooni algust, kohe või seitsme päeva jooksul pärast aborti. Kui implantaat paigaldatakse muul ajal, tuleb seitsme päeva jooksul kasutada teist mittehormonaalset (barjääri) meetodit. Küsimuste korral pea nõu tervishoiutöötajaga.

Kas implantaadi paigaldamine on valulik?

Selle käigus kasutatakse paikset tuimestust, seega on valu väga väike ja protseduur võtab mõne minuti. Pärast võib esineda verevalumeid või valulikkust.

Mis juhtub, kui ma ei soovi implantaati enam kasutada? Kas seda on lihtne eemaldada?

Jah, implantaadi võib eemaldada mis tahes ajal. Kindlasti peab arst implantaadi eemaldama selle kasutusaja lõppemisel, olenevalt mudelist, kas kolme või viie aasta pärast, kuid implantaadi võib isiklike või meditsiiniliste põhjuste tõttu ka varem eemaldada.

Kui kiiresti on võimalik pärast eemaldamist rasestuda?

Implantaadi eemaldamisel kaob kontratseptiivne toime kiiresti ja rasestumine on võimalik sama kiiresti kui naistel, kes pole kontratseptiive kasutanud.

Kas implantaadi võib jätta naise käe sisse igaveseks?

Fertiilses eas naistele ei soovitata implantaadi paigale jätmist pärast implantaadi kasutusaja lõppu. Implantaadid ise pole ohtlikud, kuid kui hormooni tase implantaadis langeb, muutuvad need vähem efektiivseks.

Kas implantaati tohib kasutada imetamise ajal?

Uuringud ei ole näidanud olulist kahjulikku toimet imikute kasvule või tervisele, kui imiku ema hakkas implantaati kasutama kuus nädalat pärast sünnitust. Puuduvad andmed, mis toetaksid implantaadi paigaldamist varem kui kuus nädalat pärast sünnitust.

LEIA KOHALIK TUGI

MILLINE RASESTUMISVASTANE MEETOD MULLE SOBIB?