KORDUMA KIPPUVAD KÜSIMUSED

Vahel on inimestel liiga piinlik, vähe aega või nad ei oska esitada õigeid küsimusi. Siin vastatud küsimused peaksid katma suure osa vajalikust infost.

Hädaabikontratseptiivid

Kui kaua pärast kaitsmata vahekorda võib SOS-pilli võtta?

SOS-pill tuleb võtta 72 tunni (kolm päeva) jooksul pärast kaitsmata vahekorda. Mida kiiremini seda võtta, seda efektiivsem see on. See on kõige efektiivsem, kui see võtta 12 tunni jooksul pärast kaitsmata vahekorda.

Kas on ohutu kasutada SOS-pilli rohkem kui kord kuus?

Korduv manustamine menstruaaltsüklis ei ole soovitatav, sest esineb võimalus tsüklihäireks. Hädaabikontratseptiivi ei peaks kasutama tavapärase kontratseptsiooni viisina ja see ei ole nii efektiivne kui teised hormonaalsed kontratseptiivid, mis on spetsiaalselt mõeldud regulaarseks kasutamiseks – SOS-pill on kõigest tagavaravariant.

Kas SOS-pill põhjustab aborti?

Ei, pill sisaldab kas östrogeeni ja progestiini kombinatsiooni või ainult progestiini ning toimib ovulatsiooni inhibeerivalt või edasi lükkavalt. See ei ole abordi viis.

Kas SOS-pilli võib võtta koos teise kontratseptiiviga, nt kui ma unustasin oma pilli võtta?

Jah, kui tavalise rasestumisvastase vahendiga läks midagi valesti, nt sa unustasid pilli võtta või kondoom purunes, siis võid kasutada hädaabipilli.

Kas SOS-pillid katkestavad tekkinud raseduse?

Ei. Hädaabipill ei toimi, kui naine on juba rase. Kui seda võtta enne ovulatsiooni, ennetab hädaabipill munaraku vabanemist munasarjast või lükkab selle vabanemist edasi 5–7 päeva. Selle ajaga on seemnerakud naise suguteedes hukkunud, kuna need püsivad naise kehas elus ainult umbes kuus päeva.

Kas hädaabikontratseptsioon põhjustab väärarenguid? Kui ma võtan raseduse ajal kogemata SOS-pilli, siis kas see kahjustab loodet?

Uuringutes on näidatud, et hädaabipillid ei põhjusta väärarenguid ega kahjusta loodet muul viisil, kui naine on juba rase ja võtab hädaabipilli või kui hädaabi pill ei olnud raseduse vältimisel tõhus.

Kui kaua kaitseb hädaabikontratseptsioon naist raseduse eest?

Hädaabipille võtvad naised peavad mõistma, et nad võivad rasestuda juba järgmise vahekorra ajal, kui nad ei alusta kohe teist tüüpi kontratseptsiooni tarvitamist. Kuna hädaabipillid lükkavad ovulatsiooni edasi, võib naine olla kõige viljakam varsti pärast hädaabipillide võtmist. Kui naine soovib jätkuvat kaitset raseduse eest, peab ta hakkama kohe kasutama teist kontratseptsioonimeetodit.

Kas hädaabikontratseptsiooni võib kasutada regulaarse rasestumisvastase meetodina?

Ei. Peaaegu kõik muud kontratseptsioonimeetodid on raseduse ennetamisel efektiivsemad. Hädaabipille regulaarselt tarvitav naine jääb soovimatult rasedaks suurema tõenäosusega kui naine, kes kasutab regulaarselt teist rasestumisvastast meetodit. Siiski peavad ka teisi rasestumisvastaseid vahendeid kasutavad naised olema SOS-pillidest teadlikud. Neid võib vaja minna näiteks kondoomi purunemisel või kui naisel jääb vahele kolm või enam kombineeritud rasestumisvastast tabletti.

LEIA KOHALIK TUGI

MILLINE RASESTUMISVASTANE MEETOD MULLE SOBIB?