KASVUVALUD

Murdeiga on kõigi jaoks kummaline aeg. Rahustuseks võime öelda, et see kõik on normaalne. Lausa nii normaalne, et sinu vanemadki on kunagi sama protsessi läbinud, ennast kohmetuna tundnud ja nüüdseks selle ammu unustanud. Tähtis on see, et teaksid, mis sind ees ootab. Selleks see peatükk ongi.
MIS TOIMUB?
Mis toimub sinu kehaga?
Vastus on, et toimub palju. Sinu keha küpseb. Praegu on ta kohmetus faasis lapsepõlve ja täiskasvanuea vahel. Tüdrukutel algab murdeiga tavaliselt 8. ja 13. eluaasta vahel, poistel 9. ja 15. eluaasta vahel. Igaüks läbib puberteedi omal ajal, seega on oluline ennast mitte teistega võrrelda.Kehalised muutused
Sinu keha muutub – see on lihtsalt teaduslik fakt. See on täiesti normaalne ja kõik teised kogevad seda sama. Sul algab menstruatsioon ja arenevad kurvid, mis valmistavad keha ette laste saamiseks. Seda kõike tingivad hormoonid, mis võivad sind vahel muuta tujukaks või ajada segadusse, kuid ära heitu, see ei kesta igavesti. See on lihtsalt osa kasvamise protsessist.MIS TOIMUB?
Puberteedi ajal toimuvad su kehas suured muutused. Osad muutused meeldivad, teise aga jälle mitte nii väga. Nagu näiteks akne: ligi 95% murdeealistest puutub kokku akne sümptomitega, nagu aeg-ajalt tekkivad vistrikud ja rasune näonahk.
Paljude jaoks taandub akne pärast 25 eluaastat, kuid rasketel juhtudel võivad tekkida püsivad armid.2
Akne on siiski rohkem kui kosmeetiline probleem ja noortel keda see puudutab võib tekkida ärevus ja langeda enesehinnang, harvadel juhtudel võib naha seisukord olla isegi depressiooni põhjuseks. 3 Otsekoheselt öeldes – pole mingit põhjust häbeneda, kui sul on akne, see pole vähese hügieeni viga. Enamuse teismeliste jaoks on see osa nende täiskasvanuks saamisest, nii tüütu ja ebameeldiv, kui see ka ei oleks.
Ära lase ennast eksitada perfektsetest nägudest sotsiaalmeedias. Digitaalne pilditöötlus kaotab kõik vistrikud ja muudab naha täiuslikult kauniks. Mingil juhul ära peida ennast ega lase vistrikel rikkuda oma päeva. Meil kõigil on olnud akne mingil hetkel ja me teame, kuidas sa ennast tunned. Lihtsalt ela oma elu ja tunne sellest rõõmu!
Hea uudis on see, et akne raviks on mitmeid tõhusaid võimalusi. Sa ei pea tundma end ebakindlalt ega peitma end, oma naha seisukorra pärast. Samas ära oota enam kauem, et tegutseda. Kui soovid teada rohkem akne ravi võimalustest, võta ühendust oma perearsti või naistearstiga. Kõige olulisem on, et tunneksid ennast hästi ja teeksid kasulikke valikuid.
1 Dawson AL & Dellavalle RP. BMJ 2013; 346: f2634.
2 Dréno, B., et al. J Eur Acad Dermatol Venereol, 2015. 29(6): p. 1096-106
3 Kellett SC & Gawkrodger DJ. Br J Dermatol 1999; 140(2): 273-82.
MIS ON HORMOONID?
Mis need on ja mis on nende ülesanne?
Lühidalt on need lihtsalt looduslikud kemikaalid sinu kehas, mis aitavad asjadel funktsioneerida nii, nagu vaja. Ainult vahel, näiteks murdeeas, võivad nende mõjud olla šokeerivad. Sinu keha muutub ja sa tunned end teistmoodi, kuid see ei ole halb.Sa tunned end teistmoodi, sest hormoonid reguleerivad sinu kehas toimuvaid muutusi, kasvu ja küpsemist, menstruaaltsüklit ja emotsioone. Kui tujud kõiguvad, oled segaduses või tunned end lihtsalt teistsugusena, siis on see hormoonide teene. Nemad teevad praegu tõenäoliselt ületunde.
Kuidas mõjutavad hormoonid menstruaaltsüklit?
Menstruaaltsükli keskmine pikkus on 28 päeva (tsükkel võib olla ka pikem või lühem). Tsükli pikkust loetakse menstruatsiooni esimesest päevast kuni järgmise menstruatsiooni esimese päevani.1. päev: tsükkel algab menstruatsiooni esimese päevaga. Emaka limaskest hakkab lagunema ja veritsema. Veritsus kestab tavaliselt 5–7 päeva. Ühes munasarjas hakkavad arenema mõned munarakud. Tavaliselt küpseb ainult üks munarakk, mis vabaneb munasarjast umbes tsükli 14. päeval. Munarakk liigub mööda munajuha emaka suunas. Emaka limaskest pakseneb, et valmistuda viljastatud munaraku pesastumiseks. Kui munarakk ei kohtu seemnerakuga ja viljastumist ei toimu, siis munarakk hukkub. Koos paksenenud emaka limaskestaga väljub see kehast tupe kaudu. See ongi menstruatsioon.
Kuidas toimub rasestumine?
Seemnepurske ajal väljub mehe peenisest seemnerakke sisaldav seemnevedelik ja siseneb naise tuppe. Osa seemnevedelikust võib tuppe sattuda ka siis, kui mees ejakuleerib väljaspool tuppe.Kui munasarjast on vabanenud munarakk, võib see ühineda mehe seemnerakuga – seda nimetatakse viljastumiseks. Rasedus algab, kui viljastatud munarakk pesastub emakas.
Tähtis! Seemnerakud võivad naise emakas elus püsida kuni 6 päeva. See tähendab, et kui naisel ei ole vahekorras olles veel ovulatsiooni toimunud, võib ta järgmise paari päeva jooksul siiski rasestuda.
Kuidas rasestumisvastastes vahendites sisalduvad hormoonid toimivad?
Hormonaalsed meetodid on väga efektiivsed rasestumisvastased vahendid, mis reguleerivad menstruaaltsüklit ja mida kasutavad paljud naised üle maailma planeerimata raseduse vältimiseks. Need sisaldavad kas üht või kaht naissuguhormooni, progestiini ja östrogeeni, mis on sarnased kehas loomulikult toodetavate hormoonidega. Need lihtsalt petavad su keha toimima natuke teisiti. Mõned peatavad täielikult ovulatsiooni, mõned muudavad seemnerakkude liikumise raskeks, teised muudavad emaka limaskesta õhemaks ja takistavad viljastatud munaraku pesastumist, kuid lõpptulemus on alati sama – need aitavad vältida rasestumist. Hormonaalsete meetodite hulka kuuluvad pillid, tuperõngas, rasestumisvastane plaaster, rasestumisvastane süst, implantaat ja emakasisene süsteem (ESS) ehk hormoonspiraal, samuti SOS-pillid. Mõni hormonaalne meetod on lühitoimeline ja mõni pikatoimeline või ainult hädaolukordadeks.Kuidas mõjutavad kontratseptiivid menstruatsiooni?
Hormonaalsete rasestumisvastaste vahendite kasutamine võib menstruatsioone mõjutada ja põhjustada muutusi veritsusmustris. Tegelikult võivad hormonaalsed kontratseptiivid mõjutada menstruatsioone positiivselt, näiteks muuta need regulaarsemaks, lühemaks, vähem vererohkeks või vähem valulikuks. Mõnel naisel peatuvad menstruatsioonid sootuks ja meditsiinilisest seisukohast ei ole see probleem.Esimestel kasutuskuudel võivad need siiski põhjustada ebakorrapärast veritsust või määrimist, mille taandumine võib võtta aega. Selle pärast pole vaja muretseda ja see on ainult ajutine. Kui sinu menstruatsioonid pärast hormonaalsete kontratseptiivide võtmise algust muutuvad, võib nende normaliseerumine võtta aega. Mure korral räägi tervishoiutöötajaga. Ära lõpeta vahendi kasutamist lihtsalt seetõttu, et sa arvad, et midagi on valesti.
Ühelgi hormonaalsel kontratseptiivil ei ole märgatavat pikaajalist mõju kehakaalule.
Iga kontratseptiivi kasutatakse erinevalt; neil on erinevad kõrvaltoimed ja mõnevõrra erinevad kasud ning piirangud. Uuri iga meetodi eripärasid ja räägi tervishoiutöötajaga veendumaks, et sul ei ole terviseprobleeme, mille tõttu see meetod ei sobi.