SINU KEHA

Kõik, mida pead teadma vahekorra, suureks kasvamise, kaitse ja raseduse kohta.

TEA FAKTE

Vali teema ja saa teadlikuks

Sinu keha – kasvuvalud

Kasvuvalud

Asjad muutuvad ja see on normaalne, päriselt ka! Klõpsa siia ja saa teada, kui normaalne sa oled.

LOE EDASI
Sinu keha – kontratseptsioon

Kontratseptsioon

Tahad seksi, aga mitte lapsi? Palju õnne, oled õiges kohas.

LOE EDASI
STLH-d – sugulisel teel levivad haigused

STLH-d

Sa ei taha nakatuda sugulisel teel levivatesse haigustesse. Saa teada, kuidas ennast kaitsta.

LOE EDASI
Sinu keha – rasedus

Rasedus

Sa oled rase, kahtlustad, et võid olla rase, või muretsed rasestumise pärast? Siis peaksid seda lugema.

LOE EDASI

MULLE POLE MÜÜTE VAJA

 • Kas ma võin ESSi kasutada, kui ma pole veel lapsi saanud?

  Loomulikult. Emakasisene süsteem (ESS) ehk hormoonspiraal ei sobi neile, kes üritavad hetkel rasestuda. Kõik teised võivad ESSi kasutamist kaaluda.

 • Kas pillid tõstavad kehakaalu?

  Pillide võtmine ei avalda kehakaalule märgatavat pikaajalist mõju. Mõnel naisel esineb pärast pillide võtmise alustamist väikseid muutusi kehakaalus, kuid kliinilised uuringud ei ole näidanud pillide pikaajalist mõju kehakaalule. Kui sa muretsed kehakaalu tõusu pärast, räägi oma võimalustest arstiga.

 • Kas imetamise ajal peab kasutama rasestumisvastast vahendit?

  Imetamine võib takistada rasestumist kuni kuus kuud, kui menstruatsioonid ei ole taastunud ja imikut toidetakse nii päeval kui öösel ainult rinnapiimaga. See ei muuda rasestumist siiski võimatuks ja niipea kui üks neist kriteeriumitest enam ei kehti, võid uuesti rasestuda.

 • Kas pikaajaline pillide võtmine mõjutab hiljem minu viljakust?

  Tegelikult on võimalik rasedaks jääda kohe, kui lõpetad pillide võtmise. Seega on vastus eitav – pikaajaline pillide võtmine ei kahjusta viljakust.

 • Kas menstruatsiooni ajal on võimalik rasestuda?

  Eksperdid vastavad jaatavalt – menstruatsiooni ajal on võimalik rasestuda. Kuna menstruatsioonil on mitu etappi ja seemnerakud võivad naise emakas elus püsida kuni kuus päeva, peaksid sa alati kasutama kaitsevahendit, kui sa ei soovi rasestuda.

 • Kas ESS võib minu sees liikuda ja põhjustada probleeme?

  Emakasisene süsteem (ESS) ehk hormoonspiraal on efektiivne meetod, mille paigaldab arst. See jääb paigale kuni 3-ks või kuni 5-ks aastaks. Emaka mulgustumise risk on harv (st <1/1000).

 • Kas ilma orgasmita on võimalik rasestuda?

  Seksi nautimine ei ole kuidagi seotud rasestumisvõimega. Kui sa ei kasuta kontratseptiivi, võid rasestuda olenemata sellest, kas sa naudid vahekorda või mitte.

 • Kas hormonaalsed rasestumisvastased vahendid võivad põhjustada viljatust?

  Hormonaalsed kontratseptiivid ei põhjusta viljatust. Võib pisut aega võtta, et kehas taastuks rasestumist võimaldav seisukord, kuid see on ajutine. Tervetel naistel taastub viljakus selle eelnevale tasemele olenemata sellest, kui kaua hormonaalset rasestumisvastast meetodit kasutati.

 • Kas kondoomi võib uuesti kasutada?

  Ei, kondoomid ei ole kohvitassid, mida võib pärast loputamist uuesti kasutada. Kondoomid on valmistatud väga õhukesest materjalist, mis saab kasutamisel kahjustada, ja mitmekordsel kasutamisel võib kondoom puruneda. Samuti pole kord kasutatud kondoomis enam spermitsiidi, mis aitaks peatada seemnerakke. Seega kasutage iga vahekorra ajal uut kondoomi.

 • Kas hädaabikontratseptsioon on 100% efektiivne?

  Ükski kontratseptiiv ei ole 100% efektiivne. SOS-pill on kõige tõhusam siis, kui seda võtta võimalikult kiiresti (ideaalis kuni 12 tundi) pärast kaitsmata vahekorda. Kui SOS-pilli võtta hiljem kui 24 tundi pärast vahekorda, on selle tõhusus juba oluliselt väiksem. Mida paremini oled vahekorraks ette valmistunud, seda väiksema tõenäosusega tekib vajadus hädaabikontratseptsiooni kasutamiseks.

 • Kas kehale tuleb anda pillidest puhkust?

  Kui sa talud pille hästi, ei ole meditsiinilisest seisukohast mingit vajadust nende võtmises pausi teha. Ainus põhjus pausi tegemiseks on soov rasestuda. Muul juhul võid valitud rasestumisvastast meetodit kasutada nii kaua, kui soovid.