TEEJUHT MEESTELE

Kontratseptsioon – teejuht meestele

Võib jääda ekslik mulje, nagu puudutaks puberteet, rasestumisvastaste vahendite kasutamine ja täiskasvanuks saamine ainult naisi, sest enamus selleteemalisi materjale on suunatud just neile. Siin on aga vastav teejuht meestele. Tutvu sisuga ja vii end kurssi oluliste teemadega.

  SISSEJUHATUS

  Esiteks õnnitlused, sest oled sirgumas meheks. Õlad laienevad, hääl muutub sügavamaks ja peagi saab poisist tõeline mees. Suurte muutustega kaasneb aga suur vastutus. Pelgalt puberteedi läbimine ei tee sinust veel meest. See on küll osa meheks saamisest, kuid mitte kogu protsess. Meheks olemine tähendab vastutuse võtmist enda, oma tegude, nende mõju ja tagajärgede eest. Eriti sinu eas puudutab suur osa sellest seksuaalelu. Seega loe edasi ja saa teada, mida teha selleks, et olla vastutustundlik mees.

  Guys Guide on Contraception Introduction
  Rasestumisvastaste meetodite teejuht meestele

  SINU VÕIMALUSED

  Üks esimesi samme vastutustundlikuks meheks saamise teel on õigete valikute tegemine. Lihtne viis vältida hilisemaid raskeid valikuid on teha tarku otsuseid enne keerulistesse olukordadesse sattumist. Kui jõuad seksuaalselt aktiivsesse ikka, puudutavad need otsused ka kontratseptsiooni. Asjaolu, et sina ise rasedaks jääda ei saa, ei vabasta sind vastutusest. Tea, et naine võib rasestuda iga kaitsmata vahekorra ajal.

  KONTRATSEPTSIOON EI OLE AINULT TÜDRUKUTELE

  Planeerimata rasedus mõjutab sinu elu sama palju kui rasestunud tüdrukul ja rohkematel viisidel, kui ehk esialgu arvata oskad. Lapse saamine võib olla elu kõige imelisem kogemus, kuid sellega kaasneb suur vastutus. Uue ilmakodaniku sünd mõjutab sind nii emotsionaalsel, majanduslikul kui suhete tasandil. Võib juhtuda, et pead varem tööle minema ning sul jääb vähem aega sõprade ja hobide jaoks. Sinu elu muutub täielikult.
  Ilma kaitseta võid nakatuda ka sugulisel teel levivatesse haigustesse (STLH) ja neid partnerile edasi anda. Sellised haigused pole naljaasi. Kui oled kontratseptsiooniküsimuses oma partneriga avatud ja aus, võid ennetada paljusid probleeme. Seks peaks olema lõbus. Seega tegutse ohutult ja vastutustundlikult.

  SUGULISEL TEEL LEVIVAD HAIGUSED

  Sugulisel teel levivad haigused (STLH-d) on probleem. Mõned neist on ravitavad, mõned mitte. Neid kõiki ühendab aga see, et sa ei taha neisse nakatuda. Kui sa kaitsevahendeid ei kasuta, sead sa ennast nakatumise ohtu. Riskeerimine ei ole seda väärt ja hoolimata sellest, mida teised ütlevad, ei ole lühike naudinguhetk väärt oma tervise või tuleviku rikkumist nakkuse saamisega. Kaitse mittekasutamine ei muuda sind mehelikumaks. Pigem on see nagu vene rulett – mäng, milles kõik varem või hiljem kaotavad. Seega kaitse ennast.

  Sugulisel teel levivate haiguste teejuht meestele
  Kontratseptsiooni teejuht meestele – kaitse ennast

  KAITSE ENNAST

  Võiks arvata, et mehed on õnnega koos – ei mingit menstruatsiooni, alakõhuvalusid, tujude kõikumist ega rasestumise ohtu. Siiski on mõni asi, millele tasuks mõelda. Mehena saad end vahekorras olles kaitsta vaid kahel moel.
  Esiteks, sugulisel teel levivate haiguste eest kaitseb kondoom. Ilma kondoomita võid saada oma partnerilt mis tahes nakkuse. Seega kasuta kondoomi iga vahekorra ajal.
  Teiseks, partneri raseduse vältimiseks on ainsad võimalused kasutada kondoomi, teha vasektoomia või usaldada oma partnerit, kui ta ütleb, et ta kasutab mõnda muud kontratseptsiooniviisi ning teeb seda õigesti ja vastutustundlikult. See on põhjus, miks peab rääkima oma partneriga avatult.

  RÄÄGIME SELLEST

  Ole oma partneriga suheldes avatud ja aus. Veendu, et teie plaanid sobivad, et olete tõhusalt kaitstud ja käitute vastutustundlikult. Seks on palju lõbusam, kui võid usaldada, lõõgastuda ja nautida seda.

  KORDUMA KIPPUVAD KÜSIMUSED

  Kas tampoon takistab sperma liikumist?

  Tampoon ei ole kindlasti rasestumisvastane vahend ja ei kaitse soovimatu raseduse eest. Spermatosoididel on kindel siht ja nad leiavad tee takistuste ületamiseks.

  Kui ma ei lase sisse, siis tüdruk ei jää rasedaks.

  Katkestatud suguühte meetod (coitus interruptus) eeldab tugevat enesekontrolli, kogemust ja usaldust ning hoolimata sellest on see üsna ebausaldusväärne. Katkestatud suguühte meetodi puhul tõmbab mees enne seemnepurset suguti tupest välja, piirates nii võimalust, et seemnerakud võiksid jõuda munarakuni. Iga seemnepurske ajal vabastatakse kuni 400 miljonit seemnerakku. Kõik seemnerakud ei vabane siiski alles seemnepurske ajal. Väike kogus seemnevedelikku võib vabaneda tuppe enne täielikku seemnepurset ka ilma mehe teadmata. Isegi selles väikeses seemnevedeliku koguses võib olla piisavalt spermatosoide raseduse põhjustamiseks.

  Kas kondoomid on efektiivsed HIV ja teiste sugulisel teel levivate haiguste vastu?

  Jah. Kondoomid pakuvad kaitset sugulisel teel levivate haiguste eest. Tegelikult on kondoomid ainus kontratseptiivne meetod, mis kaitseb sugulisel teel levivate haiguste eest. Kondoomid vähendavad erinevate STLH-de riski erineval määral, sest infektsioonid levivad erinevalt – mõned levivad kontaktiga kehavedelike kaudu, teised aga nahakontakti kaudu.
  Üldiselt on uuringutes näidatud, et kondoomid on kõige efektiivsemad selliste sugulisel teel levivate haiguste ennetamisel, mis levivad kehavedelike kaudu, nagu klamüüdia, gonorröa ja HIV. Kondoomid võivad vähendada ka ohtu saada haigusi, mis levivad nahk-nahk kontaktiga, nagu herpes ja inimese papilloomiviirus (HPV), kuid kondoomid kaitsevad nende eest ainult siis, kui haavandid on piirkondades, mis on kondoomiga kaetud.

  Kui kaua pärast kaitsmata vahekorda võib hädaabipilli võtta?

  Hädaabipill tuleb võtta 72 tunni (kolm päeva) jooksul pärast kaitsmata vahekorda. Mida kiiremini seda võtta, seda efektiivsem see on. SOS-pill on kõige efektiivsem, kui seda võtta 12 tunni jooksul pärast kaitsmata vahekorda.

  Kas on ohutu kasutada SOS-pilli rohkem kui kord kuus?

  Korduv manustamine menstruaaltsüklis ei ole soovitatav, sest esineb võimalus tsüklihäireks. Hädaabikontratseptiivi ei peaks kasutama tavapärase kontratseptsiooni viisina ja see ei ole nii efektiivne kui teised hormonaalsed kontratseptiivid, mis on spetsiaalselt mõeldud regulaarseks kasutamiseks – SOS-pill on kõigest tagavaravariant.

  Kas katkestatud suguühte meetodi puhul on mõni asend parem kui teised?

  Katkestatud suguühte meetod eeldab tugevat enesekontrolli, kogemust ja usaldust ning sellisena on see üsna ebausaldusväärne. Katkestatud suguühte meetodi puhul tõmbab mees enne seemnepurset suguti tupest välja, piirates nii võimalust, et seemnerakud võiksid jõuda munarakuni. Iga seemnepurske ajal vabastatakse kuni 400 miljonit seemnerakku. Kõik seemnerakud ei vabane siiski alles seemnepurske ajal. Mõned neist on innukamad ja võivad naise emakas elus püsida kuni viis päeva. Seega on võimalik rasestuda ka vahekorra katkestamisel.

  Kas pesemine aitab pärast katkestatud vahekorda rasedust vältida?

  Üldse mitte, kuid parem on pesta ja veenduda, et seemnevedelik ei satuks tupe lähedale ühe kuni kuue tunni jooksul, mis on seemnerakkude eluiga väljaspool keha.

  Kui mitmel päeval tuleb füsioloogiliste meetodite korral vältida vahekorda või kasutada teisi meetodeid?

  Päevade arv varieerub olenevalt naise tsükli pikkusest. Keskmine päevade arv, mille jooksul naine on viljakas ja peaks vältima vahekorda või kasutama teist meetodit, on 12–18 päeva, olenevalt viljakuse jälgimise metodoloogiast. Soovimatu raseduse vältimiseks peate viljakate päevade ajal kasutama teist kontratseptsioonimeetodit, näiteks kondoome.

  Kas HIV kandub üle kallistamisel, kätlemisel või sääsehammustusega?

  HIV ei kandu edasi põgusa kontaktiga, nagu kinnise suuga musi, kallistamine, kätlemine ja söögi, riietuse või WC jagamine. Viirus ei suuda väljaspool inimese keha kaua elus püsida. Ka sääsed ei kanna HIV-d edasi.

  Kas neitsiga vahekorras olemine ravib sugulisel teel levivaid haigusi, sealhulgas HIV-d?

  Ei. Selle asemel riskid nakatada inimese, kes ei ole veel vahekorras olnud.

  Kas peenise või tupe pesemine pärast vahekorda vähendab sugulisel teel levivate haiguste riski?

  Suguelundite hügieen on oluline ja hea tava. Puuduvad aga tõendid, et suguelundite pesemine ennetab nakatumist sugulisel teel levivatesse haigustesse. Tegelikult suurendab tupeloputus naise riski haigestuda sugulisel teel levivatesse haigustesse, sealhulgas HIV-sse, ja soodustab väikevaagna põletiku teket.

  KUIDAS SELLEST RÄÄKIDA:

  Your HCP

  oma arstiga

  Arst tunneb seda teemat paremini kui keegi teine. Saa õigeid vastuseid

  Your Parents

  oma vanematega

  Nemad tunnevad sind kõige paremini ja on selle samuti üle elanud

  Your Partner

  oma partneriga

  Te olete koos ja mitte üksnes magamistoas. Olge üksteisega ausad