prev

Steriliseerimine

next

Püsiv meetod

Steriliseerimine on operatsioon, mille käigus suletakse munajuhad või seemnejuhad.

EFEKTIIVSUS
TAVAPÄRASEL
KASUTAMISEL

99% Info

Steriliseerimine

Kasuta neid õigesti!

99%

Efektiivsus tavapärase kasutamise korral

Kui on oht ebaõigeks kasutamiseks, mittejärjekindlaks kasutamiseks või inimlikuks veaks.

99%

Efektiivsus õige kasutamise korral

Kui vahendit kasutatakse 100% täpsusega, ei manustata ise ja kasutatakse täpselt juhiste järgi.

Umbes %s naist 100-st rasestub aastas soovimatult

Umbes %s naine 100-st aastas soovimatult

Ilma rasestumisvastaste vahenditeta rasestub aastas 85 noort naist 100-st.
Pidage meeles, et kui te seda teete, tehke õigesti.


SKEEM

IGA- VENE Info

Steriliseerimine

Kasuta neid õigesti.

Steriliseerimine on püsiv kontratseptsioonimeetod ja sobib inimestele, kes on veendunud, et nad rohkem või üldse lapsi ei soovi.

KASU

 • Väga efektiivne
 • Hormoonivaba
 • Püsiv

  TAGASITEED EI OLE

  Steriliseerimine on lõplik. Selline kõik-või-mitte-mitte-midagi lahendus võib näida suisa keskaegne, kuid nagu öeldud, leidub kõigile sobiv rasestumisvastane meetod. Steriliseerimine on püsiv kontratseptsioonimeetod, mis sobib inimestele, kes ei soovi üldse või rohkem lapsi saada. Seda tehakse nii meestele kui naistele ning protseduure on erinevat tüüpi, kuid need kõik annavad sama tulemuse – rohkem lapsi ei tule ja tagasiteed ei ole. Enne steriliseerimise kasuks otsustamist räägi sõltumatu nõustaja või oma günekoloogiga. Olemas on ka teist tüüpi pikatoimelisi kontratseptiive, mis on sama efektiivsed, kuid pöörduva toimega.

  Mõnikord on võimalik operatsiooni tagasi pöörata, kuid mingisugust garantiid ei ole. Viljakuse taastamine on keeruline kirurgiline protseduur, mis ei pruugi anda tulemusi.

  steriliseerimine – püsiv meetod

  ÜKSIKASJAD

  Naistel

  Kõige levinumad naise steriliseerimise viisid on kirurgilised ja mittekirurgilised meetodid. Mõlemad peatavad täielikult seemnerakkude ligipääsu munarakule emakas, kuid nende toimemehhanismid erinevad. Üks viis on munajuhade sidumine ja läbilõikamine, mida nimetatakse juhade ligeerimiseks. Munajuhad võib sulgeda ka elektrivoolu kasutava seadmega, klambrite või rõngastega, et seemnerakk ei pääseks munarakuni. Meditsiiniseade viiakse munajuhasse tupe kaudu spetsiaalse kateetriga. Vahel eemaldatakse ka väike osa juhast. Mittekirurgilise steriliseerimise puhul juhad blokeeritakse, et midagi ei pääseks sisse ega välja. Spetsiaalse kateetri abil viiakse munajuhadesse väikesed painduvad metallist implantaadid. Seade toimib nii, et spiraali ümber tekib armkude. See blokeerib munajuhad ja teeb rasestumise võimatuks. Esimese kolme kuu jooksul tuleb lisaks kasutada teist rasestumisvastast meetodit, kuid pärast seda on toime püsiv.

  Steriliseerimine teostatakse enamasti üldanesteesias. Kirurgilise steriliseerimise puhul on taastumisperiood oluliselt pikem, sest tegu on invasiivse protseduuriga. Operatsioon mõjutab ainult naise viljakust, mitte libiidot. Enne steriliseerimise kasuks otsustamist pea nõu arstiga, kes selgitab protseduuri kasusid ja riske. Samuti on oluline teada, et on olemas pikatoimelised pöörduvad rasestumisvastased meetodid, nagu hormoonspiraal, vaskspiraal ja implantaat, mille puhul on rasestumise tõenäosus väga väike.

  Meestel

  Meeste steriliseerimisele viidatakse sageli kui vasektoomiale ja see on kirurgiline protseduur, mille korral lõigatakse läbi seemnejuhad. Operatsiooni saab teha lokaalanesteesiaga. Pärast protseduuri on mees jätkuvalt ejakulatsioonivõimeline, kuid spermas puuduvad seemnerakud. Steriliseerimine mõjutab mehe viljakust, kuid mitte tema libiidot või võimet olla vahekorras. Enne steriliseerimise kasuks otsustamist pea nõu arstiga, kes selgitab protseduuri kasusid ja riske.

  Mõnikord on võimalik protseduuri tagasi pöörata, kuid igasugune garantii puudub. Viljakuse taastamine on keeruline kirurgiline protseduur, mis ei pruugi anda tulemusi.

  • Steriliseerimise üksikasjad
  • Kuidas steriliseerimine töötab
  • Steriliseerimine

  KUIDAS

  Pärast meditsiinilist konsultatsiooni blokeeritakse operatsiooni käigus mehe seemnejuhad ehk juhad, mis transpordivad seemnerakke munanditest teistesse näärmetesse, et sperma – vedelik, mis väljub mehe peenisest – ei sisaldaks enam kunagi seemnerakke. Kulub umbes kolm kuud, et kõrvaldada spermatosoidid mehe organismist. Kuni test näitab, et seemnevedelikus ei ole enam seemnerakke, tuleb kasutada teist rasestumisvastast vahendit.

  Vasektoomia on tähtis otsus: konsulteeri oma arstiga, et olla otsuses kindel ja seda hiljem mitte kahetseda, sest pärast teostamist ei ole laste saamine enam võimalik ja tagasiteed ei ole.

  PLUSSID JA MIINUSED

  • See kestab igavesti
  • Väga efektiivne
  • Ei häiri suguühet
  • Teised ravimid ei mõjuta selle toimet
  • Sobib neile, kes ei taha kunagi lapsi (või ei taha rohkem lapsi) ja soovivad püsivat kaitset raseduse eest
  • Hormoonivaba
  • Kestab igavesti
  • Võib põhjustada valu, veritsust, infektsiooni või muid komplikatsioone pärast operatsiooni
  • Võib põhjustada emakavälist rasedust
  • Sa võid vajada üldanesteesiat
  • Harva võib esineda olukord, kus munajuhad avanevad uuesti või sulgus on ebatäielik
  • Steriliseerimine on vahel tagasi pööratav, kuigi protseduur on keeruline ja õnnestub harva
  • Protseduuri viib läbi arst
  • Ei kaitse HIV-infektsiooni (AIDS) ega teiste sugulisel teel levivate haiguste (STLH) eest

  KORDUMA KIPPUVAD KÜSIMUSED

  Kas steriliseerimine mõjutab menstruatsioone?

  Ei. Enamikus uuringutes ei ole leitud muutusi naise veritsusmustrites pärast steriliseerimist. Kui naine kasutas enne steriliseerimist hormonaalset meetodit või ESV-d, taastub tema veritsusmuster ja muutub selliseks, nagu see oli enne meetodite kasutamist. Näiteks kui naine lõpetab kombineeritud suukaudsete pillide tarvitamise ja otsustab steriliseerimise kasuks, võib ta märgata tugevamat veritsust, sest menstruatsioon taastub tavapärase mustriga. Siiski tuleb märkida, et menstruatsioon muutub menopausi lähenedes ebaregulaarsemaks.

  Kas steriliseerimine võib muuta naise frigiidseks?

  Ei. Pärast steriliseerimist tunneb naine ennast samamoodi kui varem. Ta saab olla vahekorras nagu enne. Ta võib avastada, et ta naudib vahekorda rohkem, sest ei pea muretsema raseduse pärast.

  Ka steriliseerimist peaks pakkuma ainult lastega naistele, kindlas eas naistele või abielus naistele?

  Steriliseerimist ei saa keelata naise vanuse, laste arvu ega abieluseisuse tõttu. Iga naine peab ise otsustama, kas ta soovib veel lapsi või end steriliseerida.

  Kas steriliseeritud naine peab kunagi raseduse pärast muretsema?

  Naiste steriliseerimine on väga efektiivne rasestumisvastane meetod ja selle toime on püsiv. Siiski pole see 100% efektiivne. Steriliseeritud naistel on väike võimalus rasestuda: umbes 5 naist 1000-st jääb pärast steriliseerimist aasta jooksul rasedaks. Pärast esimest aastat jääb väike risk rasestumiseks alles kuni menopausini.

  Kas steriliseerimist saab ümber pöörata, kui naine otsustab saada veel ühe lapse?

  Steriliseerimine on püsiv meede. Inimesed, kes soovivad saada veel lapsi, peavad valima teise kontratseptsioonimeetodi. Steriliseerimise tagasipööramise operatsioon on võimalik ainult mõnel naisel, kellel on piisavalt munajuha alles, kuid isegi need naised ei pruugi rasestuda. Protseduur on raske ja kallis ning selleks pädevaid tervishoiutöötajaid on vähe. Kui rasedus tekib pärast steriliseerimise tagasipööramist, on suurem võimalus emakaväliseks raseduseks. Seega tuleks steriliseerimist pidada mittepöörduvaks.

  Kas vasektoomia kaotab mehe suguvõime või -soovi?

  Ei. Pärast vasektoomiat tunneb mees ennast samamoodi kui enne ja suudab olla vahekorras nagu varem. Tema erektsioon on sama tugev ja sama kestusega kui enne ning ejakulatsioon ei muutu.

  TÜDRUKUTE JUTUD