prev

Hädaabi pillid

next

Hormonaalne meetod

Pill sisaldab kollaskehahormooni. Võib kasutada kui on toimunud kaitsmata vahekord.

EFEKTIIVSUS
TAVAPÄRASEL
KASUTAMISEL

>58% Info

Hädaabi pillid

Kasuta neid õigesti!

The efficacy of emergency contraceptives change drastically depending on how long after unprotected sex you take them. To be as effective as they can be you must take them during the 24 hours after you had sex, after this time, their ability to be effective declines.

Efficacy changes over time as follows:

95% effective within first 24 hours after unprotected sex
85% if taken within 25-48 hours
58% if taken within 49-72 hours

SKEEM

ÕIGEL AJAL Info

Hädaabi pillid

Kasuta neid õigesti.

Parima tulemuse tagamiseks hädaabikontratseptiivide kasutamisel tuleb olla kiire. Võetuna 12 tundi pärast kaitsmata vahekorda on need palju efektiivsemad kui pärast 24 tundi.

KASU

 • Juhiste järgi
  kasutamisel
  suur efektiivsus
 • Hädaabinõu
 • Laialdaselt kättesaadav

  AITAVAD HÄDAST
  VÄLJA

  Hädaabikontratseptiive nimetatakse sageli SOS-pillideks. Need on loodud just nimelt hädaolukordadeks, kui eelnev õhtu ei läinud plaanipäraselt. Õnnetusi juhtub igas eluvaldkonnas ning seks pole erand. SOS-pillid annavad sulle teise võimaluse rasedust ennetada, kui olid kaitsmata vahekorras. Hädaabipillid sisaldavad tavaliselt samu hormoone kui suukaudsed kontratseptiivid, kuid palju suuremas annuses. Need kas peatavad ovulatsiooni või lükkavad selle toimumist edasi. Samuti võivad need muuta emaka limaskesta, et viljastatud munarakk ei saaks pesastuda. Parima toime tagamiseks tuleb hädaabipill sisse võtta nii kiiresti kui võimalik pärast kaitsmata vahekorda. Ideaalselt peaksid SOS-pilli võtma kuni 12 tundi pärast kaitsmata vahekorda, kuna pärast 24 tundi on see juba oluliselt vähem efektiivne. Pärast hädaabikontratseptiivi võtmist peaksid ülejäänud tsükli kestel kasutama raseduse vältimiseks teist rasestumisvastast meetodit.

  Hädaabikontratseptiivid – hormonaalne meetod
  Kuidas hädaabikontratseptiive kasutada

  KUIDAS

  Hädaabikontratseptiivid ei ei ole nagu teised rasestumisvastased meetodid. Neid ei tohiks kasutada regulaarselt. See ei ole meetod, mida valides ütled: „Ma arvan, et see sobib mulle. Palun andke mulle 10 tükki”. Hädaabipillid on tagavarameetod hädaolukordadeks juhul, kui kondoom purunes, pessaar liikus paigast, või tõelisteks õnnetusteks ja ettenägematuteks olukordadeks. Kui sinuga midagi sellist juhtub, pöördu kohe tervishoiutöötaja poole ja küsi nõu. Samuti ära unusta ennast testida sugulisel teel levivate haiguste suhtes. Ülalmainitud õnnetusjuhtumite korral on soovimatu raseduse kõrval ka oht nakatuda sugulisel teel levivatesse haigustesse.

  PLUSSID JA MIINUSED

  • Aitab vältida rasedust pärast kaitsmata vahekorda või juhul, kui muu meetod on ebaõnnestunud
  • Kõige efektiivsem kasutatuna 12 tunni jooksul pärast kaitsmata vahekorda
  • Üks pill sisaldab suures annuses hormoone
  • Korduv kasutamine võib häirida loomulikku menstruaaltsüklit
  • Võib põhjustada peavalu, iiveldust, oksendamist, kõhuvalu, menstruatsioonivalu, väsimust, peapööritust
  • Ei kaitse HIV-infektsiooni (AIDS) ega teiste sugulisel teel levivate haiguste (STLH) eest

  KORDUMA KIPPUVAD KÜSIMUSED

  Kui kaua pärast kaitsmata vahekorda võib SOS-pilli võtta?

  SOS-pill tuleb võtta 72 tunni (kolm päeva) jooksul pärast kaitsmata vahekorda. Mida kiiremini seda võtta, seda efektiivsem see on. See on kõige efektiivsem, kui see võtta 12 tunni jooksul pärast kaitsmata vahekorda.

  Kas on ohutu kasutada SOS-pilli rohkem kui kord kuus?

  Korduv manustamine menstruaaltsüklis ei ole soovitatav, sest esineb võimalus tsüklihäireks. Hädaabikontratseptiivi ei peaks kasutama tavapärase kontratseptsiooni viisina ja see ei ole nii efektiivne kui teised hormonaalsed kontratseptiivid, mis on spetsiaalselt mõeldud regulaarseks kasutamiseks – SOS-pill on kõigest tagavaravariant.

  Kas SOS-pill põhjustab aborti?

  Ei, pill sisaldab kas östrogeeni ja progestiini kombinatsiooni või ainult progestiini ning toimib ovulatsiooni inhibeerivalt või edasi lükkavalt. See ei ole abordi viis.

  Kas SOS-pilli võib võtta koos teise kontratseptiiviga, nt kui ma unustasin oma pilli võtta?

  Jah, kui tavalise rasestumisvastase vahendiga läks midagi valesti, nt sa unustasid pilli võtta või kondoom purunes, siis võid kasutada hädaabipilli.

  Kas SOS-pillid katkestavad tekkinud raseduse?

  Ei. Hädaabipill ei toimi, kui naine on juba rase. Kui seda võtta enne ovulatsiooni, ennetab hädaabipill munaraku vabanemist munasarjast või lükkab selle vabanemist edasi 5–7 päeva. Selle ajaga on seemnerakud naise suguteedes hukkunud, kuna need püsivad naise kehas elus ainult umbes kuus päeva.

  Kas hädaabikontratseptsioon põhjustab väärarenguid? Kui ma võtan raseduse ajal kogemata SOS-pilli, siis kas see kahjustab loodet?

  Uuringutes on näidatud, et hädaabipillid ei põhjusta väärarenguid ega kahjusta loodet muul viisil, kui naine on juba rase ja võtab hädaabipilli või kui hädaabi pill ei olnud raseduse vältimisel tõhus.

  Kui kaua kaitseb hädaabikontratseptsioon naist raseduse eest?

  Hädaabipille võtvad naised peavad mõistma, et nad võivad rasestuda juba järgmise vahekorra ajal, kui nad ei alusta kohe teist tüüpi kontratseptsiooni tarvitamist. Kuna hädaabipillid lükkavad ovulatsiooni edasi, võib naine olla kõige viljakam varsti pärast hädaabipillide võtmist. Kui naine soovib jätkuvat kaitset raseduse eest, peab ta hakkama kohe kasutama teist kontratseptsioonimeetodit.

  Kas hädaabikontratseptsiooni võib kasutada regulaarse rasestumisvastase meetodina?

  Ei. Peaaegu kõik muud kontratseptsioonimeetodid on raseduse ennetamisel efektiivsemad. Hädaabipille regulaarselt tarvitav naine jääb soovimatult rasedaks suurema tõenäosusega kui naine, kes kasutab regulaarselt teist rasestumisvastast meetodit. Siiski peavad ka teisi rasestumisvastaseid vahendeid kasutavad naised olema SOS-pillidest teadlikud. Neid võib vaja minna näiteks kondoomi purunemisel või kui naisel jääb vahele kolm või enam kombineeritud rasestumisvastast tabletti.

  TÜDRUKUTE JUTUD