prev

Füsioloogiline meetod

next

Muu meetod

Füsioloogilise meetodi puhul jälgib naine erinevaid tunnuseid, mis viitavad munaraku vabanemisele ja hoidub vahekorrast oletataval viljakal perioodil.

EFEKTIIVSUS
TAVAPÄRASEL
KASUTAMISEL

76% Info

Füsioloogiline meetod

Kasuta neid õigesti!

76%

Efektiivsus tavapärase kasutamise korral

Kui on oht ebaõigeks kasutamiseks, mittejärjekindlaks kasutamiseks või inimlikuks veaks.

95%

Efektiivsus õige kasutamise korral

Kui vahendit kasutatakse 100% täpsusega, ei manustata ise ja kasutatakse täpselt juhiste järgi.

Umbes %s naist 100-st rasestub aastas soovimatult

Umbes %s naine 100-st aastas soovimatult

Ilma rasestumisvastaste vahenditeta rasestub aastas 85 noort naist 100-st.
Pidage meeles, et kui te seda teete, tehke õigesti.


SKEEM

IGA PÄEV Info

Füsioloogiline meetod

Kasuta neid õigesti.

Füsioloogiline meetod on täiskohaga töö. Oma tsüklit tuleb jälgida iga päev ja kalkuleerida, millal võib olla vahekorras ja millal mitte.

KASU

 • Odav või tasuta
 • Hormoonivaba

  LOENDADES
  PÄEVI

  Füsioloogiliste meetodite puhul selgitatakse välja, millises menstruaaltsükli etapis on naine viljakas ja välditakse sel ajal vahekorda. Füsioloogiline meetod eeldab viljakuse märkide jälgimist. Meetodeid on mitmeid, nt kalendrimeetod ning kehatemperatuuri kõikumise ja emakakaela limas toimuvate muutuste jälgimine. Erinevaid meetodeid on veelgi, kuid neid kõiki võivad mõjutada väikesed tsüklimuutused, valearvutused, spontaanne elustiil, millega kaasneb ebaregulaarne unerütm, ja teised muutujad. Kindlasti ei soovitata seda meetodit hajameelsetele, hooletutele või spontaansetele inimestele.

  ovulatsiooni jälgimise meetod
  Kuidas kasutada kalendrimeetodit

  KUIDAS

  Füsioloogilised meetodid on mitmetahulised ja nõuavad isikliku menstruaaltsükli väga head tundmist. Need tuginevad faktile, et igas menstruaaltsüklis on kindel hulk päevi enne ja pärast ovulatsiooni, millal naine võib rasestuda. Siin tulevadki mängu tsükli hea tundmine ja arvutused. Kui füsioloogiline meetod pakub sulle huvi, on soovitatav kasutada viljakatel päevadel barjäärimeetodit, nt pessaari, emakakaela katet või kondoomi või vältida vahekorda. Rasestumise soovi korral aitavad füsioloogilised meetodid välja selgitada viljastumiseks sobivad päevad.

  PLUSSID JA MIINUSED

  • Saab kasutada imetamise ajal
  • Hormoonivaba
  • Kui soovid rasestuda, aitab see välja arvutada päevad, millal olla vahekorras
  • Kasutamine nõuab harjutamist
  • Nõuab pidevat menstruaaltsükli jälgimist
  • Eeldab väga regulaarset elustiili
  • Vigade tegemise oht
  • Võib takistada spontaansust
  • Ebausaldusväärne, sest ei arvesta tsüklimuutustega
  • Ei kaitse HIV-infektsiooni (AIDS) ega teiste sugulisel teel levivate haiguste (STLH) eest

  KORDUMA KIPPUVAD KÜSIMUSED

  Kas iga paar võib füsioloogilisi meetodeid kasutada?

  Jah. Paarid peavad olema siiski väga motiveeritud, oskama meetodit hästi kasutada ja vältima kaitsmata vahekorda viljakal ajal.

  Kas füsioloogilised meetodid on usaldusväärsed?

  Paljud paarid saavad nende meetoditega usaldusväärset teavet viljakate päevade kohta. Kui paar väldib vaginaalset vahekorda, kasutab kondoome, emakakaela katet või pessaari naise viljakal ajal, võib füsioloogiline meetod olla efektiivne. Katkestatud suguühe või spermitsiidid on viljakal ajal vähemefektiivsed ja neid ei soovitata.

  Kui mitmel päeval tuleb füsioloogiliste meetodite korral vältida vahekorda või kasutada teisi meetodeid?

  Päevade arv varieerub olenevalt naise tsükli pikkusest. Keskmine päevade arv, mille jooksul naine on viljakas ja peaks vältima vahekorda või kasutama teist meetodit, on 12–18 päeva, olenevalt viljakuse jälgimise metodoloogiast. Soovimatu raseduse vältimiseks peate viljakate päevade ajal kasutama teist kontratseptsioonimeetodit, näiteks kondoome.

  Kui suure tõenäosusega võib menstruatsiooni ajal rasestuda?

  Menstruatsiooni ajal on rasestumise võimalus väike, aga mitte olematu. Veritsus ise ei enneta ega soodusta rasedust. Esimestel menstruatsioonipäevadel on rasestumise võimalus väikseim. Mida päev edasi, seda suurem on raseduse võimalus, olenemata sellest, kas veritsus jätkub või mitte. Rasestumisrisk kasvab kuni ovulatsioonihetkeni. Päev pärast ovulatsiooni hakkab rasestumise võimalus vähenema. Mõnede emakakaela lima hindamisel põhinevate viljakusteadlikkuse meetodite korral soovitatakse mitte olla kaitsmata vahekorras menstruatsiooni ajal, sest emakakaela eritist ei saa tuvastada veritsuse ajal ja sellel ajal esineb ka väike ovulatsioonirisk.

  TÜDRUKUTE JUTUD