prev

Tuperõngas

next

Hormonaalne meetod

See on painduv plastikust rõngas, mille naine paigaldab tuppe . Rõngast vabanevad aeglaselt hormoonid, mis imenduvad vereringesse.

EFEKTIIVSUS
TAVAPÄRASEL
KASUTAMISEL

91% Info

Tuperõngas

Kasuta neid õigesti!

91%

Efektiivsus tavapärase kasutamise korral

Kui on oht ebaõigeks kasutamiseks, mittejärjekindlaks kasutamiseks või inimlikuks veaks.

99%

Efektiivsus õige kasutamise korral

Kui vahendit kasutatakse 100% täpsusega, ei manustata ise ja kasutatakse täpselt juhiste järgi.

Umbes %s naist 100-st rasestub aastas soovimatult

Umbes %s naine 100-st aastas soovimatult

Ilma rasestumisvastaste vahenditeta rasestub aastas 85 noort naist 100-st.
Pidage meeles, et kui te seda teete, tehke õigesti.


SKEEM

IGA KUU Info

Tuperõngas

Kasuta neid õigesti.

Tuperõngas paigaldatakse kolmeks nädalaks, neljas nädal on rõngavaba. Seejärel tsüklit korratakse.

KASU

 • Väga efektiivne
 • Laialdaselt kättesaadav
 • Kerge kasutada

  RÕNGASTA

  Tuperõngas näeb välja kui käevõru ja kummipaela ristand, on lihtne ja funktsionaalne. See on läbipaistev painduv polüetüleenvinüülatsetaadist rõngas, mis tuppe paigaldatuna vabastab aeglaselt progestiini ja östrogeeni. Tuperõngas pärsib ovulatsiooni ja paksendab ühtlasi emakakaela lima, mis takistab seemnerakkudel munarakuni jõudmast.
  Tuperõngas paigaldatakse kolmeks nädalaks. Seejärel rõngas eemaldatakse, tehakse nädalane paus ning sisestatakse uus rõngas.

  Tuperõngas – hormonaalne meetod
  • Tuperõngas
  • Kuidas tuperõngast paigaldada

  KUIDAS

  Rõngast paigaldatakse samamoodi kui tampooni, kuid kuju tõttu võib see olla pisut keerulisem. Rõnga paigaldamiseks pese esmalt käed, suru rõngas nimetissõrme ja pöidla vahel kokku ning lükka tuppe. Kui rõngas on paigaldatud, veendu, et selle asend on mugav. Rõngast ei pea vahekorra ajaks eemaldama. Jäta rõngas paigale 3 nädalaks, seejärel eemalda ja nädal hiljem paigalda uus. Rõngavabal nädalal peaks algama menstruatsioon. Kui rõngas kukub välja ja sa oled ilma rõngata kauem kui 3 tundi, paigalda selle asemel uus ja kasuta järgnevad 7 päeva lisaks teist kontratseptsioonimeetodit, näiteks kondoomi. Loe juhiste saamiseks kindlasti tuperõnga pakendi infolehte ja pea nõu tervishoiutöötajaga.

  PLUSSID JA MIINUSED

  • Väga efektiivne
  • Kerge paigaldada ja eemaldada
  • Selle kasutamist ei pea iga päev meeles pidama
  • Võimaldab seksuaalset spontaansust ega katkesta vahekorda
  • Nõuab järje pidamist paigaldusest kulunud nädalates
  • Võib põhjustada tupevoolust, ebamugavustunnet tupes ja ärritust
  • Võib mõnel inimesel põhjustada peavalusid ja meeleolukõikumist
  • Võib põhjustada menstruatsioonihäireid
  • Võib põhjustada kehakaalu tõusu
  • Teised riskid on sarnased suukaudsete kontratseptiividega (kombineeritud pillid)
  • Ei kaitse HIV-infektsiooni (AIDS) ega teiste sugulisel teel levivate haiguste (STLH) eest

  KORDUMA KIPPUVAD KÜSIMUSED

  Mida teha, kui tuperõngas välja tuleb?

  Rõngas võib tupest välja tulla vahekorra ajal, soole tühjendamisel või tampooni eemaldamisel. Kui rõngas tuleb välja, tuleb see ära loputada ja panna tagasi nii kiiresti kui võimalik. Kui rõngas on väljas olnud vähem kui kolm tundi, peaksid olema jätkuvalt kaitstud raseduse eest. Kui see on väljas olnud kauem kui kolm tundi, tuleb järgneva seitsme päeva jooksul kasutada lisaks kondoomi. Kui rõngas on olnud väljas rohkem kui kolm tundi, peab see paigale jääma vähemalt seitsmeks päevaks. See tähendab, et kannad rõngast kuus kauem kui 21 päeva. Seejärel võid teha ühe rõngavaba nädala ja paigaldada järgmise rõnga.

  Mida teha, kui tuperõngas puruneb?

  Rõngas võib puruneda ja kaotada oma kuju. Kui rõngas on jätkuvalt tupes, ei tohiks see rõnga efektiivsust vähendada. Kui rõngas puruneb ja tuleb tupest välja, viska katkine rõngas ära ja sisesta uus rõngas.

  Mis juhtub, kui ma unustan tuperõnga eemaldada?

  Kui sa jätad rõnga tuppe kuni neljaks nädalaks (28 päevaks) oled raseduse eest ikka kaitstud. Eemalda rõngas üheks nädalaks (seitsmeks päevaks) ja paigalda seejärel uus.

  Kui sa jätad rõnga tuppe kauemaks kui neli nädalat (28 päeva), eemalda rõngas kohe, kontrolli, et sa pole rase, paigalda uus rõngas ja kasuta järgmised seitse päeva lisaks teist kontratseptsioonimeetodit. Sellel kuul ei pruugi veritsust tekkida või esineb ebaregulaarset veritsust.

  Lisameetodit, nt kondoomi, tuleb kasutada seni, kuni uus tuperõngas on olnud paigas 7 päeva järjest.

  Millal võib hakata tuperõngast kasutama?

  Enne tuperõnga kasutamist tuleb arsti või tervishoiutöötaja juures kindlaks teha, et sa ei ole rase. Pea nõu arsti või tervishoiutöötajaga ja loe kasutusjuhendit tuperõnga pakendi infolehest.

  Mis juhtub, kui ma unustan pärast nädalast pausi uue rõnga paigaldada?

  Paigalda rõngas kohe, kui see meenub, ja kasuta seitse päeva tagavarameetodit. Kui sa olid kaitsmata vahekorras ajal, kui rõngas oli olnud väljas kauem kui nädal, kaalu hädaabikontratseptiivi kasutamist. Rasestumise oht tekib, kui rõngas on väljas kauem kui seitse päeva. Kui midagi jääb ebaselgeks, räägi oma arsti või tervishoiutöötajaga.

  Kas tuperõngas võib minu sees kaduma minna?

  Ei. Tuppe paigutatuna pole mingisugust riski, et tuperõngas võiks ära kaduda. On olnud teateid selle kohta, et naine on paigaldanud tuperõnga kogemata põide. Kui sul on paigaldamise ajal või pärast seda valus ja sa ei suuda tupest rõngast leida, konsulteeri kohe arstiga.

  Kas tuperõngas lahustub?

  Ei. Tuperõngas on valmistatud polüetüleenvinüülatsetaadist. See ei ole biolagunev ega lahustu. Tuperõngas vabastab kolme nädala jooksul kehasse väikeses annuses hormoone. Pärast seda pead rõnga eemaldama, pidama nädalase pausi ja paigaldama seejärel uue rõnga.

  Kuidas tuperõngas ära visata?

  Pane kasutatud tuperõngas taassuletavasse fooliumkotikesse ja viska see prügi hulka. Ära viska seda WC-potti.

  Kas tuperõngaga võib kasutada tampooni?

  Tampoonide kasutamine ei vähenda tuperõnga efektiivsust. Paigalda rõngas enne tampooni. Tampooni eemaldamisel tuleb olla ettevaatlik, et mitte rõngast kogemata välja tõmmata. Kui see juhtub, loputa rõngast veega ja aseta see kohe tagasi.

  Kas tuperõngas on vahekorra ajal tuntav?

  Vahekorra ajal võib partner tuperõngast tunda. Mõnede jaoks on see probleem, teised ei tee sellest numbrit.

  TÜDRUKUTE JUTUD