prev

Pillid

next

Hormonaalne meetod

Pill on tablett, mis sisaldab hormoone. Pille võetakse iga päev samal kellaajal.

EFEKTIIVSUS
TAVAPÄRASEL
KASUTAMISEL

91% Info

Pillid

Kasuta neid õigesti!

91%

Efektiivsus tavapärase kasutamise korral

Kui on oht ebaõigeks kasutamiseks, mittejärjekindlaks kasutamiseks või inimlikuks veaks.

99%

Efektiivsus õige kasutamise korral

Kui vahendit kasutatakse 100% täpsusega, ei manustata ise ja kasutatakse täpselt juhiste järgi.

Umbes %s naist 100-st rasestub aastas soovimatult

Umbes %s naine 100-st aastas soovimatult

Ilma rasestumisvastaste vahenditeta rasestub aastas 85 noort naist 100-st.
Pidage meeles, et kui te seda teete, tehke õigesti.


SKEEM

IGA PÄEV Info

Pillid

Kasuta neid õigesti.

Pille võetakse iga päev. Saadaval on erinevat tüüpi pille, nii et veendu, et kasutad neid õigesti. Pea nõu arstiga ja loe hoolikalt pakendi infolehte.

KASU

 • Väga efektiivne
 • Laialdaselt kättesaadav
 • Kerge kasutada

  VÕTA ÜKS
  PÄEV KORRAGA

  Pill on tablett, mida võetakse üks kord päevas. Olemas on mitut erinevat tüüpi pille. Kombineeritud pillid sisaldavad östrogeeni ja progestiini, mis takistavad munaraku vabanemist munasarjast. Samuti paksendavad need emakakaela lima, nii et seemnerakkudel on raskem munarakuni pääseda. Niinimetatud minipillid sisaldavad ainult üht hormooni (progestiini) ja on alternatiiv naistele, kes ei saa östrogeeni kasutada.

  Pille tuleb võtta iga päev samal ajal olenemata sellest, kas oled vahekorras või mitte. Küsi oma arstilt, kas kombineeritud pillid on sinu tervist arvestades sobiv rasestumisvastane meetod ja milline tüüp võiks sulle kõige paremini sobida.

  Pill
  • Kuidas pilli võtta
  • Kuidas pilli võtta

  KUIDAS

  Pille võetakse samamoodi kui teisi tablette, lihtsalt pista üks suhu ja neela alla. Pille peab võtma iga päev samal ajal, sõltumata sellest, kas oled vahekorras või mitte. Pilli unustamine vähendab meetodi efektiivsust ja sa võid rasestuda. Kui sa unustad võtta ühe või mitu pilli järjest või alustad uue pakendiga hiljem kui pidanuks, loe pillide pakendi infolehest, kuidas toimida. Kui midagi on arusaamatu, küsi nõu arstilt.

  Erinevaid pille kasutatakse erineva skeemi alusel. Mõne pillitüübi puhul tuleb pauside ajal võtta hormoonivabu pille, et säiliks pidev kasutusskeem. Laadi alla pillide meeldetuletusrakendus, et pill ei ununeks ja kaitse püsiks.

  PLUSSID JA MIINUSED

  • Väga efektiivne, kui kasutatakse korrektselt
  • Lihtne kasutada
  • Võimaldab seksuaalset spontaansust ega katkesta vahekorda
  • Mõned pillid võivad leevendada vererohkeid ja valulikke menstruatsioone
  • Mõned pillid mõjuvad positiivselt aknele
  • Võib võtta pika aja jooksul
  • Võivad osal naistest põhjustada peavalusid ja meeleolukõikumisi
  • Iga päev peab jälgima kasutusskeemi
  • Võib põhjustada rindade hellust, iiveldust, peavalu, kehakaalu tõusu
  • Võib muuta menstruatsioonitsüklit
  • Kuigi seda juhtub harva, võib pillide võtmine tekitada mõnel naisel kõrget vererõhku
  • Harvadel juhtudel võivad mõnel naisel tekkida trombid, infarkt või insult
  • Ei kaitse HIV-infektsiooni (AIDS) ega teiste sugulisel teel levivate haiguste (STLH) eest

  KORDUMA KIPPUVAD KÜSIMUSED

  Kas kõik pillid on ühesugused?

  Ei, saadaval on palju erinevat tüüpi pille ja igaüks neist on mõnevõrra erinev. Oluline on täpselt jälgida pillide pakendis olevaid juhiseid. Oluline on võtta pille juhiste järgi, sest pillide võtmata jätmine või valel ajal võtmine võib muuta need vähem efektiivseks. Kui sul on küsimusi pillide võtmise kohta, küsi nõu tervishoiutöötajalt.

  Mida pillid sisaldavad?

  Pillides kasutatavad hormoonid on enamasti looduslike hormoonide progestiini ja östrogeeni sünteetilised vormid. Mõned pillid sisaldavad ainult progestiini (nn minipillid), teised progestiini ja östrogeeni kombinatsiooni (nn kombineeritud pillid).
  Kombineeritud pill Minipill paksendab emakakaela lima. Mõnel naisel ennetab see ka ovulatsiooni.

  Kas on pille, millel on positiivseid lisamõjusid?

  Mõned rasestumisvastased pillid võivad parandada naha ja juuste seisukorda, teised aitavad sümptomitega, nagu akne, premenstruaalne sündroom (PMS) ja ebakorrapärane veritsus.

  Kui usaldusväärsed on pillid?

  Pillid on üks usaldusväärsemaid rasestumisvastaseid vahendeid ja need annavad väga tõhusa kaitse raseduse vastu, kui neid kasutada juhiste järgi.

  Ma unustasin pilli võtta / oksendasin / mul oli kõhulahtisus. Mida teha?

  Kas ma pean pillide võtmises pausi pidama?

  Kui sa just ei soovi rasestuda, siis puudub pausi tegemiseks vajadus. Isegi kui võtad hormonaalseid kontratseptiive mitme aasta vältel, ei mõjuta see pikemas perspektiivis viljakust.

  Kui kiiresti on võimalik pärast pillide kasutamist rasestuda?

  Hormonaalsed kontratseptiivid ei põhjusta viljatust. Viljastumist võimaldava olukorra taastumine võib võtta pisut aega, kuid see on ainult ajutine. Viljakus taastub eelnevale tasemele hoolimata sellest, kui kaua sa oled hormonaalseid kontratseptiive kasutanud. Suures jälgimisuuringus rasestus nelja nädala jooksul pärast pillide võtmise lõpetamist umbes 20% naistest, kes lõpetasid kombineeritud pillide kasutamise rasestumise soovi tõttu. Rohkem kui 40% naistest rasestus esimese kolme kuu jooksul pärast pillide võtmise lõpetamist.

  Kas ma võin pille vahetada, kui mulle praegused ei meeldi?

  Saadaval on palju erinevaid pille, mis kõik on mõnevõrra erinevad. Kui pillid, mida hetkel kasutad, sulle ei sobi, on palju teisi, mille hulgast valida! Kehal võtab pillidega kohanemine tavaliselt mõned kuud aega ja liiga sage pillide vahetamine võib tähendada, et sobivat ei leitagi. Pea nõu arstiga, kes oskab sind juhendada.

  Millal tuleb pillide võtmist alustada?

  Kui sa ei kasutanud eelneva kuu jooksul ühtegi hormonaalset kontratseptiivi, pead alustama pillide võtmist menstruatsiooni esimesel päeval. Kui sa alustad pillide võtmist menstruatsiooni esimesel päeval, oled kohe raseduse eest kaitstud. Vali pilli võtmiseks aeg, mida on lihtne meeles pidada, ja võta pilli iga päev umbes samal ajal.

  Kas pille tuleb võtta iga päev?

  See sõltub pillide tüübist. Enamik pille toimivad 28-päevase tsükliga, mis hõlmab pillivaba perioodi või platseebointervalli, mis tähendab, et sul on üks pakend igaks tsükliks.
  Mõnede pillide puhul tuleb hormoonisisaldusega pilli võtta iga päev. Teiste puhul võetakse hormoonisisaldusega pille 21, 24 või isegi 26 päeva järjest, millele järgneb vastavalt 7, 4 või ainult 2 hormoonivaba päeva, mille jooksul pille ei võeta või võetakse ilma hormoonideta pille.
  Selle pausi ajal oled sa ikka kaitstud ja sul hakkab menstruatsioonisarnane veritsus.

  TÜDRUKUTE JUTUD