prev

Pessaar

next

Barjäärimeetod

Pessaar on kummist kuplikujuline vahend, mis paigutatakse enne vahekorda emakakaelale.

EFEKTIIVSUS
TAVAPÄRASEL
KASUTAMISEL

88% Info

Pessaar

Kasuta neid õigesti!

88%

Efektiivsus tavapärase kasutamise korral

Kui on oht ebaõigeks kasutamiseks, mittejärjekindlaks kasutamiseks või inimlikuks veaks.

94%

Efektiivsus õige kasutamise korral

Kui vahendit kasutatakse 100% täpsusega, ei manustata ise ja kasutatakse täpselt juhiste järgi.

Umbes %s naist 100-st rasestub aastas soovimatult

Umbes %s naine 100-st aastas soovimatult

Ilma rasestumisvastaste vahenditeta rasestub aastas 85 noort naist 100-st.
Pidage meeles, et kui te seda teete, tehke õigesti.


SKEEM

24 H MAX Info

Pessaar

Kasuta neid õigesti.

Pessaar tuleb sisestada koos spermitsiidiga enne iga vahekorda. See peab jääma paigale kuueks tunniks pärast vahekorda, kuid mitte kauemaks kui 24 tundi.

KASU

 • Odav
 • Hormoonivaba
 • Ei ole hetkel Eestis saadaval.

  VÕID MÜTSI
  PÄHE JÄTTA

  Pessaar on lihtne vahend, mis näeb välja nagu väike mütsike ja takistab seemnerakkude pääsu emakasse. Kuplikujuline elastne ketas on valmistatud kummist või silikoonist ning sellel on painduv serv. Pessaar paigaldatakse tuppe, et tekiks barjäär sperma ja emakakaela vahele. Vahendi peab algselt sobitama tervishoiutöötaja, et leida sulle õige suurusega pessaar.

  Pessaar ei ole üksi siiski nii efektiivne ja seda on tugevalt soovitatav kasutada spermitsiidiga, millega koos saavutab meetod oma tõhususe.

  Pessaar – barjäärimeetod
  • Kuidas pessaari kasutada
  • Pessaar – kuidas kasutada

  KUIDAS

  Pessaar tuleb paigaldada tuppe enne vahekorda. Esmalt pese käed. Täida pessaar spermitsiidiga ja määri seda kindluse mõttes ka servadele. Nüüd toimi nagu tampooni paigaldamisel, voldi pessaar pooleks ja lükka see tuppe nii, et see kataks emakakaela.

  Pessaari võib paigaldada tunde enne vahekorda või vahetult enne seda. Selle võib paigale jätta korraga kuni 24 tunniks. Kui sa oled vahekorras rohkem kui ühe korra, pead enne iga uut vahekorda lisama spermitsiidi. Pessaar peab jääma paigale vähemalt kuueks tunniks pärast vahekorda, kuid mitte kauemaks kui 24 tundi. Kontrolli pessaari aeg-ajalt kahjustuste suhtes ja vajadusel asenda see uuega. Pärast sünnitust või üle 7 kg kaalulangust tuleb pessaari sobivust kontrollida. Võimalik, et vajad teist suurust.

  PLUSSID JA MIINUSED

  • Saab kasutada siis, kui vaja
  • Kerge kaasas kanda
  • Teised ravimid ei mõjuta selle toimet
  • Võib kasutada imetamise ajal
  • Hormoonivaba
  • Selle kasutamine vajab harjutamist
  • Nõuab paigaldusest kulunud aja jälgimist
  • Ei pruugi sobida sünnitanud naistele
  • Täielik efektiivsus eeldab spermitsiidi kasutamist
  • Võib takistada spontaansust
  • Selle peab algselt sobitama tervishoiutöötaja
  • Võib põhjustada ärritust, allergilisi reaktsioone ja kuseteede infektsioone
  • Kui pessaar jääb sisse kauemaks kui 24 tundi, on oht toksilise šoki sündroomi tekkeks. Toksiline šokk on harv, kuid raske infektsioon
  • Ei kaitse HIV-infektsiooni (AIDS) ega teiste sugulisel teel levivate haiguste (STLH) eest

  KORDUMA KIPPUVAD KÜSIMUSED

  Mis juhtub, kui ma neelan spermitsiidi kogemata alla?

  Enamikul spermitsiididel on ebameeldiv maitse, kuid need ei tee sind haigeks. Siiski on suurte koguste neelamist soovitatav vältida. Kui sa tunned end pärast spermitsiidi allaneelamist halvasti, pöördu tervishoiutöötaja poole.

  Kuidas spermitsiid toimib?

  Spermitsiidid sisaldavad aineid, mis tapavad seemnerakke. Mõned tooted moodustavad tihke vahu või lima emakakaelale ja toimivad barjäärina. Spermitsiide on saadaval vahu, kihisevate tablettide, pessaaride, kreemide, geelide ja käsna kujul. Ainult spermitsiidi kasutamine ei ole piisavalt efektiivne ja seda tuleks kasutada koos barjäärimeetodiga, nagu pessaar või emakakaela kate.

  Kas pessaar võib kehas ära kaduda või kinni jääda?

  Pessaar ei saa kehas ära kaduda ega sinna kinni jääda. Pessaari sobitab tervishoiutöötaja, et oleks kindel, et see sobib ja on efektiivne. Kui sulle sobitatakse pessaari, harjuta selle paigaldamist ja eemaldamist koos tervishoiutöötajaga. Pessaari peab tervishoiutöötaja kontrollima iga kuue kuu tagant, et tagada selle sobivus.

  Kuidas pessaari paigaldatakse?

  Pessaari sobitamiseks on vajalik arsti või tervishoiutöötaja tehtav vaagnapõhja uuring. Pessaaride tootjad toodavad erinevas suuruses ja erinevat tüüpi äärtega pessaare. Suurused on vahemikus 50 kuni 105 mm. Need on tavaliselt lamevedru- või spiraalvedru-äärega. Enamikule naistele sobivad pessaarid läbimõõduga 60–85 mm. Esmalt hinnatakse sobiva rõnga suurust tupe pikkuse kliinilise hindamise kaudu. Seejärel sisestatakse väiksemaid või suuremaid suurusi, kuni leitakse sobiv suurus. On oluline, et igale inimesele sobitatakse ääre tüüp, mida ta hiljem kasutab, sest ääre tüüp võib mõjutada sobivust ja kergendada paigaldamist. See peab täpselt sobima tupe ülemisse ossa. Kasutaja peab harjutama vahendi paigaldamist arsti juhendusel ja arst peab pessaari paigutust kontrollima, et veenduda selle õiges asetuses. Pessaari on parem sobitada täis põiega, sest siis saab kasutaja testida, kas valitud pessaariga on lihtne urineerida. Pärast sünnitust, vaagna operatsiooni, aborti või olulist kehakaalu muutust võib tekkida vajadus pessaari suuruse muutmiseks.

  Mis juhtub, kui ma tahan olla vahekorras spontaanselt?

  Pessaari võib sisestada vahetult enne vahekorda või kuni kuus tundi enne vahekorda. Mõned inimesed leiavad, et see takistab spontaansust.

  Kas pessaari võib kasutada ka menstruatsiooni ajal?

  Pessaari kasutamine menstruatsiooni ajal on võimalik.

  Kas pessaar tuleb eemaldada kohe pärast vahekorda?

  Pessaar peab jääma oma kohale vähemalt kuueks tunniks pärast vahekorda ja võib jääda paigale kuni 24 tunniks. Järgmistes vahekordades on vajalik täiendav spermitsiidi lisamine. Kui spermitsiidi on juurde vaja, tuleb see panna tuppe ja jätta pessaar paigale.

  Miks ei tohi pessaari kanda kauem kui 24 tundi järjest?

  Pessaari kandmine kauem kui 24 tundi võib soodustada bakterite kasvu tupes. Need bakterid võivad põhjustada toksilise šoki sündroomi. Toksiline šokk on harv, kuid raske sündroom.