prev

Emakakaela kate

next

Barjäärimeetod

Emakakaela kate lükatakse tuppe nii, et see kataks emakakaela ja seemnerakkudel ei oleks võimalik emakasse siseneda.

EFEKTIIVSUS
TAVAPÄRASEL
KASUTAMISEL

84% Info

Emakakaela kate

Kasuta neid õigesti!

84%

Efektiivsus tavapärase kasutamise korral

Kui on oht ebaõigeks kasutamiseks, mittejärjekindlaks kasutamiseks või inimlikuks veaks.

91%

Efektiivsus õige kasutamise korral

Kui vahendit kasutatakse 100% täpsusega, ei manustata ise ja kasutatakse täpselt juhiste järgi.

Umbes %s naist 100-st rasestub aastas soovimatult

Umbes %s naine 100-st aastas soovimatult

Ilma rasestumisvastaste vahenditeta rasestub aastas 85 noort naist 100-st.
Pidage meeles, et kui te seda teete, tehke õigesti.


SKEEM

48 H MAX Info

Emakakaela kate

Kasuta neid õigesti.

Emakakaela kate tuleb sisestada koos spermitsiidiga enne iga vahekorda. See peab jääma paigale kuueks tunniks pärast vahekorda, kuid mitte kauemaks kui 48 tunniks.

KASU

 • Odav
 • Hormoonivaba
 • Ei ole hetkel Eestis saadaval.

  „KORK“ ETTE

  Emakakaela kate toimib umbes nagu vannikork. See lükatakse tuppe nii, et see kataks emakakaela ja seemnerakkudel ei oleks võimalik emakasse siseneda. Kate valmistatakse pehmest lateksist või silikoonist. See on väiksem kui pessaar ja katab ainult emakakaela. Katte peab esialgu sobitama arst, et leida õige suurusega vahend. Sünnitanud naistel ei pruugi kate nii hästi toimida, sest sünnitus venitab tuppe ja emakakaela ning kate ei pruugi hästi sobida. Kindlama kaitse saavutamiseks tuleb emakakaela katet kasutada alati koos spermitsiidiga.

  emakakaela kate – barjäärimeetod
  • Kuidas emakakaela katet kasutada
  • Emakakaela kate – kuidas kasutada

  KUIDAS

  Kate tuleb paigaldada tuppe enne vahekorda. Esialgu võib see tunduda keeruline, kuid harjutamine muudab protsessi lihtsamaks. Esmalt pese käed, võta kate ja spermitsiid. Täida katte kuppel spermitsiidiga ja määri seda ka servadele, siis keera kate ümber ja tee sama teise küljega.

  Katte paigaldamine sarnaneb tampooni paigaldamisega. Pigista kate kokku, sisesta tuppe ja lükka seda ülespoole, kuni see on tihedalt vastu emakakaela. Veendu, et tunned vahendi sanga. Seda läheb hiljem vaja. Kate tuleb paigale jätta vähemalt 6 tunniks pärast vahekorda, kuid mitte kauemaks kui 48 tundi. Katte eemaldamiseks kükita ja suru kuplit, et see vabastada. Seejärel leia üles katte sang ja tõmba vahend õrnalt välja.

  PLUSSID JA MIINUSED

  • Saab kasutada siis, kui vaja
  • Kerge kaasas kanda
  • Teised ravimid ei mõjuta selle toimet
  • Seda võib kasutada imetamise ajal
  • Hormoonivaba
  • Võib mõjutada seksuaalset spontaansust
  • Selle kasutamine vajab harjutamist
  • Nõuab paigaldamisest kulunud aja jälgimist
  • Ei pruugi sobida sünnitanud naistele
  • Selle peab algselt sobitama tervishoiutöötaja
  • Efektiivsus suureneb, kui kasutada koos spermitsiididega
  • Väike efektiivsus isegi juhiste järgi kasutamisel
  • Kate võib põhjustada ärritust või allergilisi reaktsioone
  • Kui kate jääb paigale kauemaks kui 48 tundi, tekib toksilise šoki sündroomi oht. Toksilise šoki sündroom on harv, kuid raske infektsioon
  • Ei kaitse HIV-infektsiooni (AIDS) ega teiste sugulisel teel levivate haiguste (STLH) eest

  TÜDRUKUTE JUTT

  KORDUMA KIPPUVAD KÜSIMUSED

  Mis juhtub, kui ma neelan spermitsiidi kogemata alla?

  Enamikul spermitsiididel on ebameeldiv maitse, kuid need ei tee sind haigeks. Siiski on suurte koguste neelamist soovitatav vältida. Kui sa tunned end pärast spermitsiidi allaneelamist halvasti, pöördu tervishoiutöötaja poole.

  Kuidas spermitsiid toimib?

  Spermitsiidid sisaldavad aineid, mis tapavad seemnerakke. Mõned tooted moodustavad tihke vahu või lima emakakaelale ja toimivad barjäärina. Spermitsiide on saadaval vahu, kihisevate tablettide, pessaaride, kreemide, geelide ja käsna kujul. Ainult spermitsiidi kasutamine ei ole piisavalt efektiivne ja seda tuleks kasutada koos barjäärimeetodiga, nagu pessaar või emakakaela kate.

  Kas emakakaela katet võib kasutada menstruatsiooni ajal?

  Ei, emakakaela katet ei saa kasutada menstruatsiooni ajal, sest see takistab loomulikku verevoolu. Kuni menstruatsiooni lõppemiseni tuleb kasutada teist kontratseptsiooniviisi, nt kondoomi.

  Kuidas emakakaela katet sobitatakse?

  Emakakaela katet on erinevates suurustes, vahemikus 22 kuni 26 mm. Arst või tervishoiutöötaja määrab vaagnapõhja uuringu ja obsteetrilise anamneesiga, milline suurus sulle sobib. Nt naised, kes ei ole sünnitanud, kasutavad väiksemat suurust kui sünnitanud naised. Seejärel proovitakse suuremaid ja väiksemaid suurusi, kuni leitakse sobiv. Kate peab sobima tihedalt tupe ülemisse ossa. Naine peab harjutama paigaldamist arsti juhendamisel, et tagada katte õige paigutus tupes. Emakakaela katte suurust võib olla vajalik kohandada pärast rasedust, vaagnaoperatsiooni või aborti või suure kehakaalu muutuse korral. Emakakaela katet tuleks vahetada kord aastas või sagedamini, kui sellel on kahjustuse märke.

  Kas emakakaela kate võib kehas ära kaduda või kinni jääda?

  Ei ole põhjust, miks emakakaela kate peaks kehas ära kaduma või kinni jääma. Katte sobitab tervishoiutöötaja, et kindlustada selle sobivus ja efektiivsus. Tervishoiutöötaja peab emakakaela katte istuvust sageli kontrollima.

  Miks ei tohi emakakaela katet sees hoida kauem kui 48 tundi?

  Pessaari sissejätmine kauemaks kui 48 tunniks võib soodustada bakterite kasvu tupes. Bakterid võivad põhjustada toksilise šoki sündroomi. Toksiline šokk on harv, kuid raske sündroom.

  Kas emakakaela kate tuleb eemaldada kohe pärast vahekorda?

  Emakakaela kate peab jääma paigale vähemalt kuueks tunniks pärast vahekorda ja võib jääda sisse kuni 48 tunniks. Järgnevate vahekordade ajal tuleb kasutada täiendavat kogust spermitsiidi. Kui spermitsiidi on vaja juurde lisada, tuleb see panna tuppe ja jätta emakakaela kate paigale.

  Mida teha, kui ma tahan olla spontaanses vahekorras?

  Emakakaela katte võib paigaldada vahetult enne või kuni 40 tundi enne vahekorda. Mõned naised tunnevad, et see takistab spontaansust.